Kush ia vodhi ditarin vajzës së Biden-it?

40-vjeçarja Amy Harris dhe 58-vjeçari Robert Kurlander u deklaruan fajtorë në rastin e vjedhjes së sendeve personale të Ashley Biden, vajzës së presidentit aktual të SHBA Joe Biden, në vitin 2020, kur ai ishte kandidat në zgjedhjet presidenciale.

Sendet personale të vjedhura përfshinin një ditar të shkruar me dorë, një telefon celular dhe një kartë memorie me foto familjare.

Vajza e presidentit aktual të Shteteve të Bashkuara kishte lënë sendet e saj personale në shtëpinë e një miku në Florida, në pranverën e vitit 2020, ku Amy Harris kishte qëndruar në atë kohë.

Harris dhe Kurlander akuzohen se u përpoqën t’ia shesin ditarin stafit të fushatës së Donald Trump, i cili thuhet se refuzoi ofertën e tyre. Më pas, ata iu drejtuan një grupi konservator të quajtur Project Veritas, i njohur për mbështetjen e tij ndaj manjatit republikan.

Sipas dokumenteve të gjykatës, ata morën 20,000 dollarë secili nga Project Veritas, i cili përfundimisht vendosi të mos botonte histori nga ditari sepse nuk ishte në gjendje të konfirmonte se në të vërtetë i përkiste vajzës së Biden.

New York Times raportoi se Project Veritas disa javë përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 u përpoq të mashtronte Ashley Biden për të pranuar se ishte ditari i saj personal.

FBI nisi një hetim pasi websajti konservator National File publikoi përmbajtjen e ditarit që përfshinte të dhënat personale të Ashley Biden. Dosja Kombëtare pretendon se i ka marrë dokumentet nga një anëtar i ekipit të Project Veritas.

Amy Harris dhe Robert Kurlander përballen me 5 vjet burg.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu