Kush janë “Minjtë e Shkretëtirës” në Aleancën Atlantike?

rigada e 7-të e Mekanizuar e Lehtë e Britanisë do të udhëheqë forcën e reagimit të shpejtë të NATO-s nga 1 janari 2024, duke vënë mijëra trupa në gatishmëri dhe gati për t’u vendosur brenda disa ditësh, njoftoi faqja zyrtare e NATO-s.

Task Forca e Përbashkët e Gatishmërisë Shumë të Lartë të NATO-s (VJTF) u formua pas aneksimit rus të Krimesë në vitin 2014 dhe u vendos për herë të parë për mbrojtjen kolektive të Aleancës pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022.

Britania e Madhe merr drejtimin e VJTF nga Gjermania, e cila drejtoi forcën gjatë vitit 2023.

“Kjo brigadë duhet të jetë gati të lëvizë brenda disa ditësh kudo që NATO ka nevojë për të, duke e bërë atë një pjesë kyçe të mbrojtjes sonë kolektive. Udhëheqja britanike e formacionit tonë të gatishmërisë më të lartë është një demonstrim i qartë i aftësive dhe përkushtimit të tij ndaj NATO-s”, tha Dylan White, zëdhënësi në detyrë i Aleancës.

Një grup prej 6000 ushtarësh

VJTF është pjesë e një force më të madhe reagimi të NATO-s që përfshin gjithashtu forcat ajrore dhe detare.

Në vitin 2024, forcat tokësore të VJTF-së do të përbëhen nga rreth 6000 ushtarë, me në thelb ekipin luftarak të Brigadës së Shtatë të Mekanizuar të Lehtë – “Minjtë e Shkretëtirës”.

Brigada përbëhet nga një regjiment i lehtë i kalorësisë dhe katër batalione këmbësorie të mekanizuara të lehta me një regjiment artilerie, inxhinierike, logjistike dhe mjekësore. Njësitë përfshijnë Regjimentin Mbretëror Anglez dhe Gardën Mbretërore Skoceze. Brigada e Parë e Blinduar e Varshavës e Polonisë dhe Brigada Guzman el Bueno e Spanjës do të ofrojnë tanke të rënda beteje, helikopterë sulmi dhe mbrojtje ajrore. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu