Lajçak: Dialogu vazhdon, Kurti ia njeh rëndësinë

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lajçak, përfundoi vizitën e tij tre-ditore në Kosovë sot dhe theksoi se BE dhe SHBA presin që dialogu të vazhdojë së shpejti dhe se ai është i lumtur të dëgjojë këtë nga udhëheqësi i Vetëvendosje Albin Kurti

Një deklaratë nga Zyra e BE në Kosovë tha se Lajçak e kishte informuar Kurtin, i cili fitoi zgjedhjet e fundit, mbi përparimin e bërë në bisedimet e korrikut 2020 midis Serbisë dhe Kosovës.

Lajçak: Unë i informova anëtarët e BE-së për vizitën time

“Z. Kurti dhe unë kemi pasur një bisedë të sinqertë dhe konstruktive. Unë e kuptoj që Kurtit do t’i duhet kohë për t’u njohur me dialogun dhe marrëveshjet. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara presin që procesi i normalizimit gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë të vazhdojë së shpejti. Unë jam i kënaqur që kam dëgjuar nga Kurti që ai e kupton rëndësinë e këtyre bisedimeve,” tha Lajcak.

Lajçak gjithashtu shkoi në Twitter pas vizitës së tij në Kosovë.

“Para se të largohesha nga Prishtina, unë informova anëtarët e BE-së për vizitën time. Ne ramë dakord që dialogu është i një rëndësie thelbësore për përpjekjet e Kosovës dhe Serbisë në rrugën evropiane, por gjithashtu edhe atë që BE pret në të ardhmen,” shkroi Lajçak në rrjete.

Pas Kosovës, përfaqësuesi i BE do të vizitojë Serbinë dhe Malin e Zi si pjesë e një vizite në rajon.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu