Lavrov: Maqedonia ndryshoi emrin për të hyrë në BE, por nuk u pranua dhe nuk do të pranohet në të ardhmen e afërt

BE dhe NATO po përpiqen ta kthejnë Maqedoninë dhe Malin e Zi në “mjete” të lojës anti-ruse, ashtu siç u përpoqën të bëjnë me Ukrainën dhe një numër vendesh të tjera të Evropës Lindore, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov në një intervistë për rusishten, televizioni online “Nashe Kino”, transmeton InfoShqip.

Ka një ndryshim të habitshëm mes asaj që malazezët dhe maqedonasit ndiejnë për Rusinë dhe çfarë bëjnë politikanët e tyre nën presionin e Brukselit, BE-së, NATO-s, vlerëson Lavrov, duke shtuar se ai ishte në Shkup dhe Ohër dhe pa se si “njerëzit në Maqedoni e trajtojnë historinë tonë të përbashkët dhe feja”.

“Mendoj se është një vendim i arsyeshëm i KPS-së dhe patriarkut Porfiry, tha Lavrov. “Duke vlerësuar se është një “përgjigje e denjë ndaj intrigave të Patriarkut të Kostandinopojës”, i cili, sipas tij, u përpoq të varroste përgjithmonë çdo marrëdhënie mes të tjerëve. Kishat ortodokse, para gjithçkaje, ajo serbe dhe maqedonase”.

Kjo mundëson rivendosjen e unitetit eukaristik me Kishën Ortodokse Ruse, për të cilën ne jemi të interesuar. Jam i sigurt se do t’i shërbejë të mirës së Ortodoksisë“, përfundoi Lavrov./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu