“Lëshoi ​​aq energji sa dielli në një vit”, NASA-s bën zbulimin e frikshëm në hapsirë

Shkencëtarët e NASA-s mund të jenë më afër ngjarjeve ekstreme të radios në hapësirë, pasi dy nga teleskopët me rreze X të agjencisë hapësinore kapën një yll të vdekur duke lëshuar një shpërthim të shpejtë valësh radioje.

Shpërthimi i radios zgjati vetëm për një pjesë të sekondës dhe lëshoi ??aq energji sa dielli në një vit, sipas një studimi të ri të botuar të mërkurën në revistën Nature. Drita e shkurtër dhe e ndritshme nga ylli i vdekur formoi një rreze lazer, në vend që të prodhonte një shpërthim kozmik më kaotik.

Para vëzhgimit fillestar të NASA-s, shkencëtarët shpesh nuk ishin në gjendje të përcaktonin se nga erdhën valët e radios, sepse ato janë jashtëzakonisht të shkurtra dhe shpesh e kanë origjinën jashtë galaktikës sonë. Por mbetjet e shembura të një ylli të shpërthyer, të quajtur magnetar, prodhuan një shpërthim të shkurtër radiofonik të ndritshëm brenda galaktikës së Tokës në vitin 2020.

Një shpërthim i dytë radio i shpejtë, nga i njëjti magnetar, ndodhi në tetor 2022. Dy teleskopët e NASA-s, NICER ose Eksploruesi i Përbërjes së Brendshme të Yjeve të Neutronit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe NuSTAR , ose grupi i teleskopëve spektroskop bërthamorë në nivel të ulët Orbita e Tokës, kapi ngjarjet e shkurtra.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu