Lira turke bie në nivel rekord, fajësohet Erdogani

Monedha e Turqisë ra në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit të enjten përpara takimit të bankës qendrore për normat e interesit.

Ndërsa në vendet e tjera të botës bankat qendrore nxitojnë të rrisin normat e interesit për të përballuar inflacionin në rritje, banka qendrore turke e ka ulur normën e referencës në 12% pavarësisht rritjes së inflacionit mbi 80% me bazë vjetore.

Një lirë turke është e barabartë me 0.054 dollarë, duke tejkaluar rënien e arritur gjatë krizës së madhe financiare dhjetorin e kaluar.

Analistët e quajtën masën të paqëndrueshme dhe të nxitur vetëm nga përpjekjet e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të ulur kostot e huamarrjes për të nxitur eksportet dhe investimet.

Uljet e pazakonta të normave të interesit gjatë vitit të kaluar, së bashku me rritjen e çmimeve të mallrave, e kanë çuar inflacionin në nivelin më të lartë të 24 vjetëve, duke çuar në një kosto gjithnjë e më të lartë jetese Turqinë./21Media


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu