Lista Serbe e falënderon Vuçiqin për marrëveshjen, thonë se nuk i pranojnë targat RKS

Lista Serbe e ka mirëpritur marrëveshjen e arritur sot mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e dokumenteve hyrëse-dalëse. Në njoftimin e partisë, ata e kanë falënderuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiq për marrëveshjen e arritur nga ekipi negociator serb.

Për serbët që jetojnë në Kosovë, kjo është e një rëndësie të paçmueshme, sepse populli ynë e di më së miri se sa netë pa gjumë, shqetësime dhe ankthe janë prapa nesh, ndërsa përballemi me 1 shtatorin dhe masat e shpallura të njëanshme nga Prishtina, së bashku me tensionet e shtuara në veriu i krahinës. Me këtë marrëveshje dhe garancitë shtesë që presidenti Vuçiq tregoi me qëndrimin e tij të vendosur dhe të palëkundur në mbrojtjen e interesave kombëtare, mbi të gjitha të serbëve nga Kosova të drejtat tona për të jetuar me dinjitet dhe liri në vatrat tona janë të mbrojtura”, thekson Lista Srpska.

Siç shtojnë ata, kjo marrëveshje siguron që askush të mos ketë të drejtë të prekë letërnjoftimet e serbëve nga Kosova. Sipas tyre, kjo konfirmon edhe një herë prezencën e institucioneve të shtetit serb në territorin e Kosovës.

Po ashtu, ata thonë se nuk do t’i pranojnë targat RKS, shkruan KosovoOnline.

Ju kujtojmë se serbët e Kosovës kërkuan dhe morën garanci nga presidenti Vuçiq se askush nuk do të na dëbojë nga pragu dhe sot dëshmojmë se vendi ynë dhe presidenti e kanë përmbushur atë premtim. Nuk ka dyshim se atje janë shumë sfida përpara nesh, por ne serbët nga Kosova po i themi se nuk do të lejojmë as heqjen e targave KM të shtetit të Serbisë dhe se do të vazhdojmë të insistojmë në këtë dhe t’i japim mbështetje të plotë lidershipit tonë. në të gjitha betejat diplomatike që na presin për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në këto zona”, ka përfunduar Lista Serbe.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu