Lista Serbe: E penguam planin e Kurtit për ndryshimin e Kushtetutës

Partia më e madhe e serbëve të Kosovës, Lista Srpska (SL), ka njoftuar se deputetët e saj të rinj të Kuvendit të Kosovës, të cilët kanë bërë betimin sot, pasi anëtarët e mëparshëm të kësaj partie dhanë dorëheqje dhjetë ditë më parë, e kanë verifikuar mandatin e tyre vetëm teknikisht. sa i përket sigurimit të vendeve në Kuvend dhe menjëherë pas kësaj ata u larguan nga seanca plenare, raportoi korrespondenti i MPB-së nga Prishtina, transmeton InfoShqip.

SL pretendon se verifikimi i mandateve parlamentare të anëtarëve të saj është një “vendim strategjik” që pengoi planin e kryeministrit Albin Kurti “dhe bashkëpunëtorëve të tij” për ndryshimin e Kushtetutës, në dëm të komunitetit serb në Kosovë.

Si bashkëpunëtore të Kurtit, SL e cilësoi kryetaren e partisë Lëvizja Evropiane e Serbëve në Kosovë dhe Metohi, Rada Trajkoviq, e cila kritikon kundërshtarët e saj serbë, duke pretenduar se ata punojnë në dëm të popullit serb dhe përdorin metoda kriminale për të frikësuar popullatën të veriut të Kosovës.

Vendimi i sotëm strategjik” prishi drejtpërdrejt realizimin e planit të kryeministrit Albin Kurti dhe bashkëpunëtorëve të tij për ndryshimin e Kushtetutës dhe ligjeve që garantojnë të drejtat e popullit serb në Kosovë dhe Metohi. Synimi i Kurtit dhe Rada Trajkoviqit është të votojnë ndryshimet kushtetuese që do të çonin në anulimin e komunave serbe, konfiskimin e pasurisë së kishës ortodokse serbe, heqjen e gjuhës serbe dhe të drejtën për përfaqësim në institucione” shkruan ne njoftimin e SL.

Deputetët e SL-së tërhoqën mandatin e tyre nga Kuvendi i Kosovës për shkak të vendimit të Qeverisë Kurti për vendosjen e sanksioneve ndaj atyre që nuk i ndërrojnë targat e lëshuara nga Serbia me targa që mbajnë emërtimin RKS – Republika e Kosovës, dhe dorëheqje nga shteti dhe institucionet vendore, me thirrjen e SL, u dorëzuan edhe serbë të tjerë të Kosovës./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu