Liverpooli i Kloppit apo Real Madridi i Mourinhos? Guardiola zbulon kundërshtarin më të vështirë në karrierë

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola insiston që Liverpooli i Jurgen Klopp në vitin 2019 dhe 2020 janë kundërshtarët më të fortë me të cilët është përballur ndonjëherë si trajner.

Klopp është menaxheri i vetëm që ka mposhtur katalunasin më shumë herë sesa ka humbur, me trajnerin e Reds që fiton nëntë nga 19 takimet e tyre dhe Guardiola vetëm tetë, ndërsa ai nuk ka fituar asnjë nga pesë përplasjet e tyre në Anfield.

Pas një konkurrencë të ashpër në sezonin 2018-19 kur City mposhti rivalët e tyre në Ligën Premier me vetëm një pikë, Liverpooli fitoi lehtësisht këtë vit për të siguruar titullin e tyre të parë në 30 vjet.

“Kundërshtari më i vështirë me të cilin jam ndeshur ndonjëherë në karrierën time është ky Liverpool nga viti i kaluar dhe i këtij viti”, ka thënë fillimisht Guardiola për DAZN.

“Nëse e lini veten të mbizotëroheni, ata ju bllokojnë në zonë dhe nuk mund të shpëtoni. Kur t’i sundoni ata, ata vrapojnë në hapësirë ​​si askush tjetër. Ata janë shumë shpejt duke shkuar mbrapa. Ata janë shumë të fortë në strategji. Lojtarët e tyre kanë forcë të madhe mendore. Klopp është rivali që më ka bërë të mendoj se si ta mposht më shumë”.

Guardiola pati një rivalitet të ashpër me ish-trajnerin e Real Madridit, Jose Mourinho gjatë kohës së tij me Barcelonën, por ai i vlerëson kampionët aktual të Ligës Premier si skuadra më e mirë ndaj të cilës ai është përballur.

Portuguese Real Madrid coach Jose Mourinho (right) greets his counterpart Pep Guardiola (left) of FC Barcelona during their Spanish Super Cup first leg match played at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain on 14 August 2011.

“Gjithmonë kam thënë se Real Madridi është një ekip shumë i fortë në karrierën time, ata më ndihmuan të bëhem trajner më i mirë me ndeshje të ashpra dhe gara me Jose Mourinho, Manuel Pellegrini dhe të gjithë trajnerët që ata kishin”.

“Nëse më pyet se cili ka qenë rivali më i vështirë për mua për t’u përballur, ka qenë Liverpooli. Vitet e para kur mbërrita në Angli, Liverpooli ishte pak më i dobët se tani dhe Real Madrid ishin më të fortë. Tani, ky Liverpool është më i vështiri që kam hasur në karrierën time stërvitore”, përfundoi trajneri i Cityt.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu