Macron është vendimtar: Franca duhet të jetë një fuqi e pavarur bërthamore

Presidenti francez Emmanuel Macron tha dje se strategjia ushtarake e Francës për pjesën tjetër të dekadës duhet të fokusohet në forcimin e vendit si një fuqi bërthamore e pavarur dhe e respektuar, raportoi Blitz.rs., transmeton InfoShqip.

Evropa nuk mbrohet më nga raketat dhe dronët. Dhe ne duhet ta pranojmë këtë realitet” – tha Macron, duke folur në helikopter-mbajtëse Dixmude, të ankoruar në bazën ushtarake mesdhetare të Toulon, ku ka më shumë se 24,000 ushtarë francezë.

Duke zbuluar planin strategjik kombëtar të Francës, i cili do të përcaktojë se si do të duket mbrojtja e vendit në vitin 2030, Macron tha se agresioni rus kundër Ukrainës mund të paraprijë rivalitete më të gjera gjeopolitike dhe të ardhmen.

Franca dëshiron të jetë një fuqi e pavarur, e respektuar, e shkathët në zemër të Evropës me lidhje të forta me aleancën e NATO-s, tha Macron.

Macron është planifikuar të vizitojë nëndetësen më të re bërthamore të Francës, Soufren, sot përpara se të takohet me anëtarët e marinës franceze më vonë gjatë ditës./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu