Marrëveshja e emigrantëve Francë-MB me vlerë 577 milionë dollarë

Britania do t’i paguajë Francës rreth 480 milionë paund (577 milionë dollarë) gjatë tre viteve të ardhshme për të ndihmuar në frenimin e valës së emigrantëve që mbërrijnë në Britani me anije.

Marrëveshja u njoftua nga kryeministri britanik Rishi Sunak dhe presidenti francez Emmanuel Macron të premten, gjatë një samiti kushtuar rivendosjes së marrëdhënieve të tyre pas vitesh mosmarrëveshje mbi Brexit.

Ky ishte samiti i parë i dy vendeve, anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe fuqive bërthamore, në pesë vjet.

Sipas marrëveshjes, Mbretëria e Bashkuar do të ndihmojë në financimin e qendrave të paraburgimit në Francë.

Të dy vendet ranë dakord gjithashtu të dërgonin zyrtarë nga agjencitë e tyre të luftimit të krimit në vendet në rrugët e përdorura shpesh nga kontrabandistët e njerëzve.

Paratë do të disbursohen në faza dhe francezët do të japin dukshëm më shumë para, thanë ata.

Sunak e ka bërë një nga pesë prioritetet e tij ndalimin e mbërritjes së anijeve me emigrantë në bregdetin jugor të Anglisë.

Ngritja e nivelit të bashkëpunimit në një ‘nivel të paprecedentë’

“Ne nuk kemi nevojë ta zgjidhim këtë problem, por ta çrrënjosim atë”, tha Sunak.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sunak, Macron tha se Parisi dhe Londra kanë nevojë për një “fillim të ri” në marrëdhëniet mes tyre, ndërsa Sunak tha se të dy vendet do ta rrisin bashkëpunimin në një “nivel të paprecedentë”.

Sunak shtoi se kjo do të përfshijë një marrëveshje mbi një partneritet të ri energjetik dhe një marrëveshje të re për energjinë bërthamore civile.

“Nëse do të jemi të sinqertë, marrëdhëniet tona janë sfiduar në vitet e kaluara. Sot e ngritëm bashkëpunimin në një nivel të paprecedentë”, tha Sunak.

Macron tha se është koha për një “fillim të ri”.

Presidenti francez shtoi se marrëdhëniet britanike dhe franceze ndonjëherë “prihen” gjatë ngjarjeve sportive, por ai shtoi se historia i lidh të dy vendet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu