Mbahet takimi i katërt teknik mes Turqisë e Greqisë, në selinë e NATO-s

Takimi i katërt teknik midis delegacioneve ushtarake turke dhe greke u mbajt në 17 shtator në selinë e NATO-s, për të diskutuar metodat për uljen e rreziqeve të incidenteve në Mesdheun Lindor, sipas Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare Turke.

Bisedimet që u mbajtën në Bruksel ishin planifikuar pas një takimi midis Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

Takimi i ardhshëm është planifikuar të mbahet në 24 shtator, tha ministria në një deklaratë pas përfundimit të takimit. Një takim fillestar teknik u mbajt më 10 shtator.

Greqia ka kontestuar aktivitetet aktuale të kërkimit të energjisë së Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të futeet në territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar stërvitje për të kërkuar energji në shelfin e saj kontinental, duke përmendur se Ankaraja dhe Republika Turke e Qipros Veriore kanë të drejta në rajon.

Dialogu rreth ndarjes së drejtë të burimeve do të jetë një fitore fitimprurëse për të gjitha palët, thonë zyrtarët turq.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu