Mbi 11.200 të vdekur nga tërmeti Turqi dhe Siri, vazhdon kërkimi për të mbijetuar

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka njoftuar se numri i të vdekurve nga tërmeti i së hënës ka arritur në 8,754. E kombinuar me 2,470 viktima tashmë të raportuara në Siri, kjo ka çuar numrin total zyrtar të vdekjeve në 11,224.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka sugjeruar se numri përfundimtar mund të shkojë deri në 20,000. Një tërmet i përmasave të ngjashme në rajon në vitin 1999 vrau të paktën 17,000 njerëz.

Gjatë fjalimit të tij, presidenti turk pranoi se kishte pasur disa probleme me reagimet emergjente në orët e para pas tërmetit, por tha se tani ishte koha për unitet dhe ai dënoi “provokatorët”, duke u kërkuar njerëzve që të dëgjojnë vetëm burimet zyrtare të informacionit.

Policia turke ka arrestuar disa persona për postimet në rrjetet sociale për tërmetin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu