Mbreti Charles III: Si i mbërtheu të gjitha medaljet në xhaketën e tij?

Ata që morën pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth do të kenë vënë re se të gjithë anëtarët e familjes mbretërore mbanin uniforma ushtarake. Në fund të fundit, familja mbretërore e Britanisë së Madhe ka një histori të gjatë shërbimi në Forcat e Armatosura të vendit.

Elizabeth kishte shërbyer në Ndihmën e Grave gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke u trajnuar si shofere dhe inxhiniere dhe pesë muaj më vonë u promovua në Komandant të Ri. Në të njëjtën kohë, bashkëshorti i saj, Princi Philip, kishte marrë pjesë në Luftën e Dytë Botërore.

Në fakt, ai kishte marrë pjesë në Betejën e Kretës dhe, gjatë Betejës Detare të Tainarus, ai kishte në kontroll prozhektorët e luftanijes HMS Valian. Për pjesëmarrjen e tij në këto operacione ai u nderua nga shteti grek me Kryqin Ushtarak Helen. Kështu mbreti Charles III ndoqi gjurmët e prindërve të tij dhe u bashkua me Forcat e Armatosura Britanike.

Monarku i ri i Mbretërisë së Bashkuar filloi karrierën e tij ushtarake më 8 mars 1971, kur u trajnua si pilot në Kolegjin Cranwell të RAF. Në fakt, gjatë vitit të dytë në Kembrixh, me kërkesën e tij, ai bëri fluturimin e tij të parë. Në shtator 1971 dhe pas përfundimit të arsimit shkoi në Dartmouth dhe konkretisht në Kolegjin Mbretëror Detar. Sipas asaj që lexojmë në biografinë e tij mbretërore, shërbimi i tij aktiv filloi në shkatërruesin HMS Norfolk.

Në vitin 1974, mbreti i ri iu bashkua Stacionit Ajror Detar Mbretëror Yeovilton, ku u trajnua si pilot helikopteri. Pas marrjes së diplomave përkatëse u caktua në Skuadriljen Ajrore Detare 845 që ndodhet në aeroplanmbajtësen HMS Hermes.

Promovimet e mbretit Charles III në Forcat e Armatosura

Ndërkohë, përpara se të vinte në krye të Forcave të Armatosura Britanike, ai përparoi hap pas hapi në pozicionet ushtarake. Kur u bë Princi i Uellsit, ai u emërua Kolonel në Regjimentin Mbretëror të Uellsit. Në vitin 1975, ai u bë kolonel i Gardës së Uellsit.

Më pas ai mori komandën e anijes së tij, minahedhës HMS Bronington, në vitin 1976 pasi përfundoi stërvitjen e tij si ndërmjetës në Kolegjin Mbretëror Detar Greenwich. Për dhjetë muajt e fundit të detyrës së tij të rregullt ai shërbeu në HMS Bronington, deri në dhjetor 1976. Në janar 1977 u gradua në gradën Master dhe përfundoi shërbimin aktiv me Marinën Mbretërore po atë vit.

Para se të mbushte 30 vjeç, ai u emërua kolonel i Regjimentit të Parashutës. Por pavarësisht se ai kishte përvojë në hedhjen me parashutë, herën e parë që tentoi të kërcente ngeci me kokë poshtë në litarë. Si rezultat, trajnimi i tij si parashutist nuk përfundoi. Pavarësisht gjithë kësaj, ai kërkoi të stërvitet sërish, duke arritur përfundimisht të përfundojë stërvitjen.

Vitet kaluan dhe ai pati promovime të tjera në të njëjtën kohë me ditëlindjen e tij, në 1988, 1998 dhe 2002. Në vitin 2006 ai u bë admiral i Marinës Mbretërore Britanike, gjeneral në ushtri dhe komandant i përgjithshëm në Forca Ajrore Mbretërore. Tani, që nga momenti kur u ngjit në fron, ai automatikisht bëhet kreu i Forcave të Armatosura Britanike. Vlen të theksohet se Mbreti Charles III është dekoruar për shërbimet e tij në Forcat e Armatosura Britanike pa asnjë shërbim luftarak dhe ka vazhduar të fluturojë deri në vitin 1994. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu