Më shumë municione përdoren në Ukrainë sesa në Afganistan: “Një ditë në Ukrainë është një muaj ose më shumë në Afganistan”

Shtetet e Bashkuara dhe Evropa po mbështesin mbrojtjen e Ukrainës me sasi të mëdha armësh dhe municionesh, por rezervat po mbarojnë dhe furnizimet po ngecin sepse kapaciteti i prodhimit është i pamjaftueshëm për të përmbushur kërkesën. I gjithë prodhimi vjetor i predhave për disa obusi përdoret në Ukrainë në dy javë. Me masën e armëve, shpërthimeve dhe bombardimeve, Evropa po përjeton një shkatërrim të paparë me mijëra të vdekur dhe të plagosur.

Sasia e artilerisë së vendosur është tronditëse, thonë zyrtarët e NATO-s. Në Afganistan, trupat e NATO-s mund të kenë qëlluar deri në 300 predha artilerie në ditë dhe nuk janë vërtet të shqetësuara për mbrojtjen ajrore. Por Ukraina mund të gjuajë mijëra të shtëna në ditë dhe vazhdon të kërkojë me dëshpërim mbrojtjen ajrore kundër raketave ruse dhe dronëve të prodhuar nga Irani.

“Një ditë në Ukrainë është një muaj ose më shumë në Afganistan”

Sasia e municionit të përdorur është gjithashtu befasuese duke pasur parasysh se territori i Ukrainës është më pak se 6 për qind e territorit të Evropës dhe luftimet nuk po zhvillohen në të gjithë vendin.

Për të përmbushur këtë kërkesë, një nga fabrikat më të mëdha të municioneve në SHBA, Fabrika e Municioneve të Ushtrisë Scranton, po kalon një zgjerim masiv të nxitur nga miliona dollarë në shpenzimet e reja të Pentagonit për mbrojtjen. Është duke investuar në makineri të reja të teknologjisë së lartë, duke punësuar disa dhjetëra punëtorë shtesë dhe përfundimisht do të kalojë në një orar 24/7 të prodhimit të vazhdueshëm.

Shefi i blerjeve të ushtrisë Doug Bush tha se ata planifikojnë të rrisin prodhimin e predhave të artilerisë me 500 përqind, nga 15,000 në 70,000 në muaj. Pjesa më e madhe e rritjes do të vijë nga uzina Scranton, e cila furnizon shumicën e predhave të artilerisë së vendit.

Jo vetëm SHBA-ve, por edhe Evropës po i mbarojnë armët. “Rezervat ushtarake të shumicës së vendeve anëtare [e NATO-s evropiane] ishin, nuk do të thosha, të varfëruara, por shumë të varfëruara, sepse ne vumë në dispozicion shumë kapacitete për ukrainasit,” tha Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme. tha në shtator.

“Duhet të rimbushet. Është më mirë të mbushni së bashku. Do të jetë më lirë”, shtoi kryediplomati i BE-së.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas propozoi ngritjen e një sistemi të përbashkët prokurimi për të blerë armë për Ukrainën, ngjashëm me mënyrën se si blloku mbështeti prokurimin e vaksinave gjatë pandemisë. Zonja Kallas rekomandoi që vendet e BE-së të sigurojnë fondet që BE do të përdorë për të dhënë kontrata të mëdha për industrinë e mbrojtjes. Kjo është ajo që ajo argumentoi ajo.

“Rusia lëshon aq predha në një ditë sa Evropa prodhon në një muaj”.

Prandaj, kryeministrja e Estonisë i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të rrisë kapacitetet prodhuese, sepse pa municion Ukraina nuk mund ta fitojë luftën, tha ajo.

Ndërsa lufta ka sjellë shkatërrim të paimagjinueshëm në vendin e Evropës Lindore dhe ka marrë mijëra jetë, zërat që bëjnë thirrje për një armëpushim dhe bisedime për paqen po bëhen gjithnjë e më të forta.

Rezoluta e miratuar më 23 shkurt pas një debati dy-ditor në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork kërkon gjithashtu një përfundim të menjëhershëm paqësor të luftimeve. Tre të katërtat e anëtarëve miratuan rezolutën.

Raportet e viktimave të luftës dhe pamjet e përditshme nga vendi i shkatërruar nga lufta tregojnë se luftimet duhet të përfundojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Ushtarë të rënë dhe të gjymtuar, familje të pikëlluara, civilë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre – lufta i sjell të gjitha këto me vete.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu