Mediapart: A ka ushtria ukrainase mjetet për të zgjeruar ofensivën?

Portali francez Mediapart thekson se ukrainasit kanë rifituar më shumë se 6000 kilometra katrorë të territorit të tyre, të cilin ushtria ruse e ka nën kontroll që nga fillimi i shtatorit dhe se kanë depërtuar thellë në rajonin e Kharkivit.

Kjo i lejoi ata të rrisin presionin ndaj perëndimorëve për të marrë armët e nevojshme. Prandaj portali francez shtron pyetjen: “A mund të vendosë rrjedhën e luftës kjo ofensivë e udhëhequr nga ushtria ukrainase në rajonin e Kharkivit?”.

Mediapart shpjegon, në një raport të Laurent Geslin, se ushtria ruse, e cila ka humbur një zonë të madhe, është përpjekur të frenojë inkursionin e forcave ukrainase ditët e fundit. Megjithatë, ajo nuk ishte në gjendje të parandalonte depërtimin, edhe pse kishte burime të mëdha në pajisje dhe fuqi njerëzore dhe ishte e bindur se duhej ta fitonte këtë luftë.

Sulmi në Kharkiv shpërndan iluzionin rus

Pavarësisht fuqisë së sulmeve të ushtrisë ukrainase në rajonin e Kharkivit, analisti ushtarak Oleksiy Melnyk i Qendrës Razumkov në Kiev thotë: “Kujdes është i nevojshëm. Ushtria ruse dhe aftësia e saj për të rezistuar nuk duhet të nënvlerësohen, edhe nëse Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës nuk priste një përparim të tillë”.

Ai vuri në dukje se “sulmet do të vazhdojnë në ditët në vijim, por fitoret mund të kufizohen nëse rusët arrijnë të rivendosin një linjë relativisht të fortë mbrojtjeje”.

Sipas analistit ushtarak amerikan Michael Kaufman, sulmi në Kharkiv do të largojë iluzionin e Rusisë se është një fituese e pashmangshme në këtë luftë dhe do të tregojë se ushtria e saj nuk ka fituar, por ka pësuar një disfatë të madhe. “Nëse kjo disfatë nuk do të çojë në kolapsin strategjik të Rusisë në Ukrainë, këto operacione mund t’i bëjnë përpjekjet luftarake të Rusisë të paqëndrueshme”.

Pavarësisht nga rezultati, fitorja i lejon zyrtarët ukrainas të rrisin presionin ndaj perëndimorëve për të marrë armët që u nevojiten.

“Për çfarë ka më shumë frikë Berlini se Kievi?”, pyeti me sarkazëm ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, duke iu referuar hezitimit të Gjermanisë për t’i dhënë vendit të tij tanke Leopard 2 dhe mjete luftarake të këmbësorisë Marder.

Volodymyr Fesenko, drejtor i Qendrës së Kërkimeve Politike Penta, i sheh sukseset ushtarake të Ukrainës si “një sinjal për politikanët perëndimorë që mund të hezitojnë”, veçanërisht pasi Kievit i duhet gjithnjë e më shumë ndihmë për të mbajtur presionin mbi forcat ruse.

Rezistencë afatgjatë

Portali thekson se ofensiva në Kharkiv është një nga sulmet më efektive në kontinentin evropian pas operacionit “Stuhia”, i cili i mundësoi ushtrisë kroate të rikuperonte 17 mijë kilometra katrorë nën kontrollin e “Republikës së Krajinës Serbe” të vetëshpallur, në 1995.

Edhe pse ushtria ruse është një kundërshtar kokëfortë, disa dëshmi tregojnë se ajo po pëson humbje të mëdha në frontin jugor.

Disa njësi ruse madje janë përpjekur të negociojnë një dorëzim, sipas Natalia Khomenyuk, një zëdhënëse e Komandës Jugore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, megjithëse ky informacion ende nuk është konfirmuar.

Mediapart përfundon se besimi i kufizuar i ushtarëve rusë te udhëheqësit e tyre do të thellojë më tej ndjenjat e hidhërimit për disfatat e fundit në terren, duke vënë në dukje se Moska ka humbur pjesën më të madhe të territorit që pushtoi në shtatë muaj luftime, përveç humbjes së dhjetëra mijëra jetëve.

Kjo e bëri akoma më të dukshme zemërimin në llogaritë e blogerëve në platformën Telegram, deri në atë masë që disa zyrtarë të zgjedhur nga 18 këshillat bashkiakë nisën një peticion duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Vladimir Putin. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu