Mediat kroate raportojnë për vizitën e Brnabiqit në veri të Mitrovicës, theksohet mbulimi i targave me stikersa të eskortës së saj (FOTO/VIDEO)

Vizita e kryeministres së Serbisë, Ana Brnabiq, në veri të Mitrovicës ka zënë vend edhe në medit kroate.

E ajo çfarë u përfol më shumë se është vetura e saj më të cilën po udhëtonte, si dhe ato që e eskordonin kishte të mbuluara me “stickers” shenjat RS, transmeton Telegrafi.

“Është dashur si çdo qytetar i Serbisë që futet në Kosovë më veturë, të vendosë ‘stickersa” në targa për të mbuluar shenjat RS”, thuhet në tekstin e index.hr.

Madje kjo medie kroate publikoi edhe pamjet ku shiheshin një numër i madh i veturave zyrtare që e eskordonin, por që të gjitha kishin stickersa në targa.

“Simbolet e Serbisë janë mbuluar në targa gjatë vizitës së Brnabiqit në veri të Mitrovicës”, thuhet ndër tjera në tekst.

Kujtojmë që Kosova dhe Serbia gjatë takimeve në Bruksel nuk kanë arritur të dakordohen për çështjen e targave, ku akoma vlen ligji për mbulimin e simboleve të shtetit. /Telegrafi/

FOTO:

VIDEO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu