Miliarderi që do të dërgojë njerëzit në Mars: Një milion njerëz në planetin e kuq brenda 2050’tës

Sipërmarrësi miliarder, Elon Musk thotë se ai planifikon të dërgojë 1 milion njerëz në Mars deri në vitin 2050 duke lëshuar nga tre anije kozmike çdo ditë dhe duke krijuar “shumë punë” në planetin e kuq.

Në një postim në Twitter të enjten, Elon Musk zbuloi detaje të reja në lidhje me planin e tij për të ndërtuar një qytet me 1 milion njerëz në Mars deri në vitin 2050.

Musk tha se shpresonte të ndërtonte 1.000 anije kozmike të ripërdorshme që ‘SpaceX’ po zhvillon në Teksasin Jugor.
Qëllimi i Musk është të nisë mesatarisht tre anije kozmike në ditë dhe ta bëjë udhëtimin në Mars të disponueshëm për këdo.

“Duhet të jetë i tillë që dikush mund të shkojë nëse dëshiron, me kredi në dispozicion për ata që nuk kanë para”, ka thënë Musk.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu