Ministrja gjermane lë në gjysmë vizitën në një qytet ukrainas, kërcënohej nga një dron rus

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, është detyruar të ndërpresë një vizitë në një impiant për trajtimin e ujit të paguar me ndihmën gjermane, në qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv.

Incidenti ndodhi kur sirenat e sulmit ajror i aktivizuan ndërsa një dron zbulues rus u pa duke ndjekur politikanen dhe ekipin e saj përpara se të shkëputej nga rruga dhe të largohej, përcjell klankosova.tv.

Shikime të tilla shpesh pasohen nga një sulm i drejtpërdrejtë me raketa, shkruan deutsche welle.

Banorët në Mykolaiv u lajmëruan përmes mesazheve me tekst që i udhëzonin të shkonin në strehën më të afërt të bombave.

Baerbock dhe delegacioni i saj u larguan nga vendi i ngjarjes me shpejtësi të lartë në automjete të blinduara.

Mykolaiv, i cili është pranë vijës së parë të luftës midis forcave ruse dhe ukrainase, ishte gjithashtu një nga qytetet e para të shënjestruar në sulmet me raketa në ditët pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt 2022.

Më shumë se 1,300 shtëpi dhe 1,000 rezidenca për një familje janë shkatërruar në dy vitet që kur Rusia filloi luftën e saj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu