Misionet e ardhshme Rover në Hënë: Për ç’ranë dakord Kina dhe Emiratet

Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë hyrë në një marrëveshje fillestare bashkëpunimi për misionet e ardhshme Rover në sipërfaqen e Hënës. Memorandumi përkatës i mirëkuptimit u nënshkrua më 16 shtator nga Agjencia Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA) dhe Qendra Hapësinore e Emirateve të Bashkuara Arabe Mohammed Bin Rashid (MBRSC).

Bashkëpunimi do të ketë të bëjë me misionin e Roverëve të Emirateve të Bashkuara Arabe me raketa kineze të uljes hënore. MBRSC tashmë po përgatit Misionin Hënor të Emirateve, i cili është planifikuar të dërgojë në Hënë Roverin e vogël robotik “Rashid” (me peshë dhjetë kilogramë) këtë vit me ndihmën e një rakete Falcon 9 të Space X amerikan dhe japonezit Hakuto-R. Rover ulje hënore, kompania hapësinore e Tokios.

Në fazën tjetër, Emiratet e Bashkuara Arabe do të bashkëpunojnë me Kinën, e cila në dekadën e fundit ka fituar shumë përvojë, pasi ka dërguar tre misione të suksesshme në sipërfaqen e Hënës. Chang’e 3 mbajti një Rover në anën e dukshme të Hënës në 2013, Chang’e 4 bëri diçka të ngjashme me anën e padukshme “të errët” të hënës në vitin 2019, ndërsa Chang’e 5 në fund të 2020 solli Landed the mostrat e para hënore që nga mesi i viteve 1970.

Emiratet e Bashkuara Arabe aspirojnë të bëhen fuqia e parë arabe hapësinore. Në vitin 2019, ata dërguan astronautin e tyre të parë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​ndërsa një tjetër astronaut i Emirateve do të udhëtojë në stacion në vitin 2023 dhe do të qëndrojë atje për gjashtë muaj si pjesë e misionit Space X Crew-6 në emër të NASA-s amerikane.

Në vitin 2020, Emiratet e Bashkuara Arabe nisën Misionin Mars të Emirateve, duke vënë në orbitë rreth Marsit në vitin 2021 Roverin Hope, i cili vazhdon të studiojë atmosferën dhe klimën marsiane. Emiratet e Bashkuara Arabe po përgatitin gjithashtu një mision në brezin e asteroidëve, i cili pritet të nisë në fund të dekadës aktuale.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu