Mos i besoni zhurmës, tanket janë ende jetike për Ukrainën

Tanket kanë qenë prej kohësh në krye të listës së kërkesave të Ukrainës ndaj qeverive perëndimore. Polonia ka premtuar një duzinë tankesh Leopard 2 të prodhimit gjerman dhe Mbretëria e Bashkuar ka ofruar 14 tanke të saj kryesore të betejës Challenger 2, transmeton InfoShqip.

Shumë vende të tjera po shqyrtojnë kërkesat këmbëngulëse të Ukrainës për armaturë të rëndë. Në epokën e zjarrit me precizion me rreze të gjatë, dronëve, raketave dhe armëve të fuqishme antitank, shumë vëzhgues e kanë konsideruar tankin të vjetëruar.

Disa vende madje kanë filluar t’i heqin ato plotësisht, duke pretenduar se ditët e sulmeve masive të blinduara kanë mbaruar.

Pra, pse janë të nevojshme?

Parashikimi i shkatërrimit të rezervuarit është i parakohshëm. Është e vërtetë që tanket kohët e fundit janë bërë të prekshme ndaj zjarrit me precizion të lartë dhe armëve antitank perëndimore shumë të lëvizshme si Javelin. Tanket T-72 dhe T-80 të Rusisë kanë dalë më keq në shumicën e betejave në Ukrainë.

Tanket janë të pambrojtur dhe kanë qenë gjithmonë, që kur u shpikën në vitet e fundit të Luftës së Parë Botërore më shumë se një shekull më parë.

Megjithatë, tanket kanë evoluar vazhdimisht, së bashku me armët e dizajnuara për t’i shkatërruar ato, dhe Ukraina ka nevojë për qindra nëse dëshiron të nisë kundërofensivë për të rimarrë fillimisht jugun, pastaj pjesën tjetër të vendit.

Tanket e tij të trashëgimisë ruse janë konsumuar dhe kanë nevojë për zëvendësim pas muajsh luftimesh të nivelit industrial.

Vendet e NATO-s janë kandidatë idealë për të dhuruar disa nga inventarët e tyre, dhe për Ukrainën, tanket nuk mund të arrijnë aq shpejt sa duhet.

Tanket perëndimore janë projektuar shumë duke pasur parasysh humbjen e tankeve ruse. Me armaturë reaktive, armë kryesore të fuqishme dhe kundërmasa gjithnjë e më efektive, tanket janë prodhuar për të qëndruar në luftë dhe për të mbajtur ekuipazhet të sigurta.

Tanket kryesore të betejës të gjeneratës së fundit janë jetike për Ukrainën nëse ajo dëshiron të hapë vrima në linjat mbrojtëse ruse dhe të rimarrë territorin që forcat ruse kapën në javët e para të pushtimit.

Ukraina jugore është një territor tankesh i sheshtë dhe ideal. Është gjithashtu vendi ku Rusia ka ndërtuar rreshta llogoresh dhe bunkerë të fortifikuar për të ndaluar një përparim ukrainas.

Në një ofensivë ukrainase, tanket së bashku me trupat e mbrojtura nga mjetet luftarake të këmbësorisë si amerikani Bradley, gjermani Mardar dhe madje edhe BMP-2 i prodhimit rus do të përparonin.

Grushta të blinduara

Automjetet luftarake të këmbësorisë janë krijuar për të transportuar trupa në pikat e nxehta gjatë një beteje. Ata ofrojnë mbrojtje dhe mbështetje nga zjarri për skuadrën e këmbësorisë brenda.

Ky kombinim është një kombinim i fuqishëm për një ushtri, veçanërisht kur shoqërohet me zjarr me rreze të gjatë dhe mbështetje masive ajrore, veçanërisht nga dronët luftarakë.

Të përdorura siç duhet, tanket janë grushtat e blinduar që mund të godasin linjat mbrojtëse.

Ato janë armë të fuqishme, vdekjeprurëse, por nuk janë të paprekshme dhe kanë nevojë për mbrojtje. Me ndryshimin e armëve, ndryshon edhe lloji i tankeve të mbrojtjes, por taktikat shpesh e mposhtin teknologjinë dhe kuadrot e oficerëve të lartë ukrainas po trajnohen nga Shtetet e Bashkuara në operacione të kombinuara ofensive të armatosura, që do të thotë përdorimin e të gjitha armëve në dispozicion të Ukrainës në mënyrat më efektive në mënyrë që ata të komplimentojnë njëri-tjetrin dhe të sigurojnë fitoren.

Ka probleme me futjen e sistemeve të huaja të armëve në Ukrainë që të gjithë kanë nevojë për pjesët e tyre rezervë, ekipet e trajnimit dhe riparimit. Mbajtja e tyre e furnizuar dhe e denjë për betejë do të jetë një sfidë e rëndësishme.

Tani që pragu i transferimeve të armëve perëndimore është ulur, më shumë vende mund të dhurojnë tanke nga rezervat e tyre dhe Ukrainës mund t’i jepen mjetet e nevojshme dhe ato që ka kërkuar prej kohësh për të fituar këtë luftë. Këto armë të fuqishme do të ishin një shtesë jetike dhe në kohë.

Për të parafrazuar Mark Twain, raportet për rënien e tankut janë ekzagjeruar shumë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu