Musliu: Partitë shqiptare do të kenë bastione lokale, por jo mbulim kombëtar, thirrjet për zgjedhje të parakohshme janë folklor politik

Partitë shqiptare duket se do të kenë bastione lokale, por jo mbulim kombëtar, ndërsa kërkesat për zgjedhje të parakohshme parlamentare nuk janë diçka e re, thotë analisti politik Albert Musliu, duke komentuar për “Nova Macedonia” rezultatet e zgjedhjeve të votimit për komunën e re. Këshilli në Tetovë u mbajt këtë fundjavë, transmeton InfoShqip.

Në këshillin e ri komunal, BESA do të përfaqësohet me 12 këshilltarë, BDI me 11, VMRO-DPMNE do të ketë katër, LSDM dy, Alternativa dhe PDSH nga një, sipas rezultateve fillestare jozyrtare të publikuara nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ). E nxitur nga këto rezultate, opozita po thekson gjithnjë e më shumë kërkesën për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare dikur ishin të lidhura me ato vendore. Kërkesa e tyre është e drejtë legjitime e opozitës, ndërsa BESA dhe VMRO-DPMNE tani do të jenë më të zhurmshme dhe koalicioni qeverisës do të përgjigjet si më parë. Ky është folklor politik dhe këtu nuk ka asgjë të re” – beson Musliu.

Sipas Musliut, vërehet dalja e dobët e votuesve në Tetovë (ka qenë 33,04 për qind), të cilën kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, e ka theksuar si arsye për marrjen e një numri më të madh të votave nga BESA.

Vërehet dalja e reduktuar e votuesve në zgjedhjet e mbajtura këtë fundjavë dhe atë në një situatë kur Tetova është më e populluara, pra kur janë të pranishëm edhe ata që punojnë jashtë vendit. Është e sigurt që qytetarët nuk iu përgjigjën thirrjes së palëve. Po ashtu, iniciativa qytetare ka dështuar të hyjë në Këshillin e Tetovës. Dhe rezultatet treguan se partitë shqiptare do të kenë bastione lokale, por jo mbulim kombëtar” – thekson analisti politik.

Dje, BESA festoi fitoren zgjedhore në sheshin e Tetovës me bori, daulle dhe fishekzjarre, ndërsa lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziyadin Sela, të nesërmen dha dorëheqje nga posti partiak pasi Aleanca për Shqiptarët nuk arriti të fitonte vend i vetëm i këshillit.

Fillimisht duhet të shohim nëse do të pranohet dorëheqja e Selës. Varësisht nga kjo do të shihet se si do të ndikojë në organizimin e brendshëm të partisë dhe nëse do të ketë vazhdimësi të nismave të saj, siç është ajo për shumicë të re” – përfundon Musliu.

Zgjedhjet për kryetar komunash në Mavrovë-Rostushë dhe Qendër Zhupë janë mbajtur edhe pardje, që do të thotë se afatet për parashtrimin e kundërshtimeve për zgjedhjet për kryetar të Komunës Qendër Zhupë dhe Mavrovë-Rostushë, si dhe për anëtarë të këshillit komunal në Tetovë, janë në zhvillim e sipër./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu