NATO po përgatitet deri në detaje për përballjen me rusët, si do të zbarkojnë amerikanët në Evropë në rast lufte, ja shtetet ku po ndërtohen “korridoret e ushtarëve”

Makthi i një lufte të përgjithshme kundër Rusisë po përndjek Kontinentin e Vjetër. Për t’u përgatitur për këtë eventualitet, që fatkeqësisht ka gjithnjë e më shumë gjasa, NATO po përgatit plane për krijimin e korridoreve tokësore në mënyrë që të lejojë Uashingtonin të lëvizë armatimet dhe të konvergojë menjëherë ushtarët amerikanë në vijat kufitare të Evropës Lindore.Strategjia e Aleancës Atlantike, e raportuar nga burime anonime për Daily Telegraph, mbërrin me një moment interesant, pikërisht në kohën kur Normandia feston aktualisht 80-vjetorin e hapjes së një tjetër korridori të famshëm, i cili, përmes zbarkimit të trupave amerikane në veri të Francës, garantoi aleatët që të jepnin një goditje vendimtare kundër forcave të Boshtit.

Pika e hyrjes

Për të kuptuar rëndësinë e lëvizjeve të NATO-s, ne duhet të bëjmë një hap prapa. Vitin e kaluar në samitin e Vilnius në Lituani u shpall dëshira për të përgatitur një forcë prej 300 mijë ushtarësh të gatshëm për të dalë në terren në çdo kohë. Prej disa kohësh qarkullonin zëra për zgjedhjen e portit të Roterdamit si pikën kryesore të hyrjes në Kontinentin e Vjetër për ushtrinë amerikane në rast të një konflikti të hapur me Federatën. Megjithatë, siç e ka bërë të qartë lufta në Ukrainë, logjistika është faktori kyç në konfliktet e shekullit njëzet e një dhe fokusimi në një numër të kufizuar qendrash ushtarake mund të mos jetë lëvizja fituese në një konflikti i ardhshëm me rusët në Evropë. Aeroporti holandez dhe strukturat e tjera në Skandinavi, arsye nga selia e NATO-s, në fakt mund të “sulmohen dhe shkatërrohen” nga Rusia tashmë në fazat e hershme të luftimeve.

Korridoret e reja

Prandaj, për të parandaluar bombardimet ruse të Roterdamit ose trupat amerikane që lëvizin drejt Polonisë që të mos e bëjnë fatin e Evropës të varet nga një fije shumë e hollë, Aleanca Atlantike ka përditësuar planet e saj të emergjencës duke përzgjedhur katër korridore të tjera. Italia, Greqia dhe Turqia do të ishin vendet në frontin jugor ku do të zbarkonin amerikanët, të gatshëm për të lëvizur më pas drejt Ballkanit dhe prej andej drejt Ukrainës. Norvegjia në vend të kësaj do të caktohet si një komb kyç për të arritur Finlandën dhe kufijtë me Rusinë. Fuqia e kanaleve të identifikuara do të ishte lejimi i lëvizjes së ushtarëve pa pasur nevojë t’i nënshtrohen kufizimeve për shkak të rregulloreve kombëtare. Edhe armët e nevojshme në një konfrontim të hapur kundër Moskës mund të zhvendosen përtej çdo kufizimi burokratik.

Franca në gatishmëri

Problemet e ngritura javët e fundit nga Presidenti Emmanuel Macron i cili u ankua për vështirësinë e transferimit të tankeve franceze në Rumani për të dekurajuar agresionin e mundshëm nga Federata.Javën e kaluar, Oleksandr Sirski , komandanti suprem ukrainas, njoftoi se instruktorët francezë do të vinin në Ukrainë “së shpejti”. Është e vështirë të thuhet në këtë moment nëse është e vërtetë apo jo. Por deklarata sigurisht që e vendosi Francën në një pozitë të pafavorshme. Le Monde shkruan se presidenti francez Macron, i cili do të takohet me Zelensky këtë javë, mund të shpallë lajmin për një koalicion të vogël vendesh që janë gati të dërgojnë instruktorët e tyre në terren në Ukrainë. “Sot nuk ka konsensus për dërgimin, marrjen dhe miratimin zyrtar të trupave tokësore. Por në një situatë dinamike, asgjë nuk duhet të përjashtohet”, tha Macron në shkurt.

Retorika agresive

Nevoja që anëtarët e NATO-s të përgatiten për më të keqen lind nga shqetësimet mbi retorikën e luftës në rritje të Moskës. Vladimir Putin ka kërcënuar me “pasoja të rënda” nëse armët perëndimore do të përdoren nga ukrainasit kundër objektivave të vendosura në territorin rus. Duke iu referuar gjithashtu vendeve më të vogla evropiane, Cari deklaroi se, para se të mendonin për të sulmuar Rusinë, duhet të mbanin parasysh faktin se ato janë kombe të vogla me një dendësi të madhe popullsie. Deklaratat që do të sugjeronin se në Kremlin një sulm kundër partnerëve të Aleancës Atlantike, ndoshta edhe bërthamor, nuk konsiderohet më një vijë e kuqe e pakapërcyeshme.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu