Në largim nga drejtimi i qeverisë, Boris Johnson do të zëvendësojë Jens Stoltenberg në krye të NATO-s?

Kryeministri britanik në largim Boris Johnson mund të marrë postin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s pasi shefi aktual i aleancës, Jens Stoltenberg, të japë dorëheqjen shtatorin e ardhshëm. Të paktën kështu raportoi të mërkurën gazeta britanike Daily Telegraph.

Sipas raportit, figura të larta në Partinë Konservatore po mbështesin emërimin e Johnson si Sekretar i Përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s.

Para se Johnson të bëhej i disponueshëm, Sekretari Britanik i Mbrojtjes Ben Wallace, si dhe ish-kryeministrat e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May dhe David Cameron, ishin përmendur si kandidatë për këtë rol, vuri në dukje gazeta.

Në artikull shkruhet se një përfaqësues britanik ka qenë prej kohësh i nominuar për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s për shkak të mosbesimit të SHBA ndaj politikanëve të Bashkimit Evropian, të cilët kanë shpallur vazhdimisht planet për të krijuar një ushtri të re të BE-së.

Më 7 korrik, kur rreth 60 persona u larguan nga qeveria britanike, Boris Johnson njoftoi dorëheqjen e tij si lider i Partisë Konservatore.

Ai gjithashtu njoftoi se do të tërhiqej si kryeministër sapo të zgjidhet një udhëheqës i ri konservator për të udhëhequr kabinetin. Kjo do të ndodhë më 5 shtator, me Sekretaren e Jashtme Liz Truss ose ish-ministrin e Financave Rishi Sunak si kryeministër të ri. Fatin e kandidatit do ta përcaktojnë gati 200 mijë anëtarë të partisë në pushtet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu