Në mes të luftës, nis muaji i shenjtë i Ramazanit për myslimanët në Lindjen e Mesme

Myslimanët u mblodhën në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem të dielën, për të festuar fillimin e Ramazanit në mes të luftës më të përgjakshme në rajon.

Xhamia ka qenë pikë e ndezjes për përshkallëzimin e dhunës izraelito-palestineze, Tel Avivi siguroi se ata nuk do të kufizonin adhurimin në vendin e shenjtë. Deri kohët e fundit, shërbimet izraelite të sigurisë po zbatonin kufizime për ata që donin të faleshin atje.

Megjithatë, të dielën, ministri i Kabinetit të Luftës izraelite Benny Gantz tha se liria e adhurimit nuk do të kufizohet në Malin e Tempullit.

“Lufta jonë nuk është kundër Islamit, por kundër atyre që lëndojnë vlerat e Islamit. Kundër atyre që kryejnë krime kundër njerëzimit dhe që kërkuan të copëtojnë shoqërinë izraelite dhe të ardhmen tonë të përbashkët”, tha Gantz.

Ndërsa myslimanët anembanë botës shijojnë traditat e komuniteteve të tyre të ndryshme, këtë vit, lufta dhe uria në Rripin e Gazës hedh një hije veçanërisht të errët mbi festimet.

Në enklavën palestineze, besimtarët nuk kanë shumë mundësi për të festuar fillimin e Muajit të Shenjtë. Në fillim të këtij viti, autoritetet e Gazës raportuan se më shumë se 1000 xhami u shkatërruan dhe u dëmtuan rëndë gjatë luftës.

Zyrtarët e Gazës dhe izraelitë nuk arritën një armëpushim të shumëpritur për kohëzgjatjen e Ramazanit, pavarësisht disa raundeve negociatash.

Të dyja palët fajësojnë njëra-tjetrën për bisedimet e dështuara. Tel Avivi dikur u tërhoq nga negociatat, duke pretenduar se Hamasi refuzoi të jepte një listë të plotë të pengjeve ende të gjallë në Gaza.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu