Në prag të luftës bërthamore? Bashkëpunëtorët rusë të Putinit kërkojnë hakmarrje për shpërthimin në urën e Krimesë

Propagandisti kryesor i Putinit bëri thirrje për luftë totale kundër Ukrainës dhe një kthim në operacionet e epokës staliniste. A është sulmi i sotëm në Zaporizhzhia një hakmarrje?

Shpërthimi i djeshëm në urën e Krimesë krijon të dhëna të reja në evolucionin e luftës që Rusia po bën në Ukrainë.

Megjithëse Rusia nuk e ka fajësuar drejtpërdrejt Ukrainën, ka një valë zemërimi në vend, me shumë sundimtarë dhe propagandues të Putinit që bëjnë thirrje për hakmarrje.

Propagandisti kryesor i Kremlinit, Vladimir Solovyov, po bën thirrje për një përgjigje brutale staliniste për ta zhytur Ukrainën në një “periudhë të errët” dhe për të bashkuar të gjithë rusët.

Ai madje bëri thirrje për kthimin e departamentit famëkeq të kundërzbulimit SMERSH të Stalinit, për të shtypur çdo opozitë vendase ndaj një lufte gjithëpërfshirëse kundër Ukrainës.

Divizioni SMERSH, me moton “Vdekje spiunëve”, mblodhi shërbimet e kundërzbulimit që Stalini përdori kundër disidentëve në përpjekjen e tij për të eliminuar ata që u përpoqën të përmbysnin regjimin e tij.

“Është koha të kujtojmë stërvitjen ushtarake sovjetike dhe të veprojmë me vendosmëri dhe kreativitet,” tha propagandisti.

“Ukraina duhet të zhytet në një epokë të errët. Urat, digat, hekurudhat, termocentralet dhe objektet e tjera infrastrukturore duhet të shkatërrohen në të gjithë vendin” , tha ai, duke shtuar se vendi duhet të hyjë në një klimë lufte, e cila do të arrihet përmes kthimit të departamentit të kundërzbulimit stalinist.

“Dëshira për hakmarrje”

Në të njëjtën kohë, guvernatorët rusë folën për dëshirën e tyre për hakmarrje pas shpërthimit në urën në Krime. Zhytësit po inspektojnë urën për të gjetur më shumë prova se kush qëndron pas goditjes dhe për të përcaktuar shkallën e dëmtimit.

Kërcënimi i hapur i zv.guvernatorit të Stavropolit, Valery Chernytsov, shkaktoi bujë.

“Ukrainas, largohuni nga qytetet tuaja, veçanërisht ato të mëdha. Ju pret një surprizë e madhe. Raketat Sarmat janë gati të godasin qytetet e Ukrainës”
, tha ai në një video në Twitter.

Guvernatori i Krimesë i emëruar nga Rusia, Sergei Aksyonov , tha se kishte një “dëshirë të madhe për hakmarrje” pas shpërthimit të urës që la tre të vdekur dhe dëmtoi infrastrukturën.

“Situata është e menaxhueshme, është e pakëndshme, por jo fatale,” tha ai.

“Çështja nuk është hakmarrja, por ndëshkimi”

Korrespondenti ushtarak dhe mbështetësi i Yuriy Kotionok iu bashku zërave që kërkonin një përshkallëzim të sulmit rus ndaj Ukrainës.

“Përgjigja ndaj shpërthimit në urë duhet të jetë dërrmuese. Çështja nuk është hakmarrja, por ndëshkimi dhe aftësia jonë si shtet për t’iu përgjigjur sulmeve terroriste. Ura e Krimesë do të restaurohet”,tha ai, duke pyetur pse disa objektiva në Kiev ishin ende të paprekura.

Yury Podoliaka, një bloger i njohur pro-rus tha se ky është një prelud i ofensivës kryesore të ukrainasve në jug.

“Nëse në ditët e ardhshme Ukraina nuk zhytet në errësirë ​​dhe nuk ka sulme mbi urat e Dnieper, unë personalisht do ta marr atë si një shenjë të dështimit epik”, tha ai.

Vladimir Rogov, kreu i lëvizjes “Ne jemi me Rusinë” dhe një zyrtar kyç në Ukrainën e pushtuar, theksoi se shteti terrorist ukrainas duhet të shkatërrohet dhe madje publikoi një hartë specifike të objektivave që ai dëshiron të godasë.

Sulmi në Zaporizhia

Natën e kaluar, dhjetëra njerëz u vranë dhe të tjerë u plagosën pas bombardimeve në Zaporizhia, në Ukrainën juglindore.

Sipas stafit ukrainas, pala ruse “goditi në mënyrë cinike ndërtesat e banimit dhe infrastrukturën civile”.

Shumë flasin për hakmarrje, ndërsa informacionet nga mediat ukrainase flasin për të paktën 17 të vdekur.

Megjithatë, pavarësisht nga mënyra e dukshme se si zyrtarët ukrainas festuan, nuk kishte asnjë përgjegjësi për shpërthimin në urë, e cila është arteria kryesore për forcat ruse që kontrollojnë pjesën më të madhe të Khersonit.

Nga ana e tij, Aksionov siguroi se ka vaj të mjaftueshëm për një muaj dhe ushqim për më shumë se dy muaj. Në të njëjtën kohë, ministria ruse e Mbrojtjes siguron se forcat ruse do të furnizohen plotësisht.

Rivendosja e linjës hekurudhore mbrëmë do të thotë se një përkeqësim dramatik i furnizimit konsiderohet i pamundur.

Podoliak sheh “luftë civile” ruse pas shpërthimit

Në anën ukrainase, këshilltari i Volodymyr Zelensky, Mikhail Podoliak argumentoi se shpërthimi në Krime ishte për shkak të një mosmarrëveshjeje midis shërbimeve të inteligjencës dhe forcave të armatosura të Rusisë

“Nuk është e qartë se kush e bëri shpërthimin. Kamioni mbërriti nga Rusia”, shkroi ai në Twitter.

Në të njëjtën kohë, një burim diplomatik perëndimor pohoi se shpërthimi mund të ishte kërkuar nga establishmenti rus për të dobësuar Putinin dhe për të shkaktuar përmbysjen e “carit të Kremlinit”, siç e përshkroi ai.

Zyrtarë të tjerë të inteligjencës perëndimore po paralajmërojnë se Putini mund të përdorë armë bërthamore dhe të zhvillojë armë të shkatërrimit në masë në Ukrainë pas disfatës së tij poshtëruese të fundit.

Ish-kreu i ushtrisë britanike ka paralajmëruar për afrimin e “Armagedonit” nga Putin dhe një përshkallëzim të sulmeve në Ukrainë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu