Një kabinet i vjetër dhe më me pak gra: Tetë fakte rreth qeverisë së re britanike që la pas Truss

Rishi Sunak ka zgjedhur një kabinet që Downing Street beson se “pasqyron një parti të bashkuar” pasi kryeministri premtoi të formonte një qeveri të të gjithë talenteve, sipas skynews.

Riorganizimi nga udhëheqësi i tretë i Mbretërisë së Bashkuar këtë vit ka ndryshuar balancën gjinore dhe etnike të kabinetit – me disa ministra në largim që kanë një mandat shumë të shkurtër në postet kyçe.

Një kabinet më i vjetër

Mosha mesatare e ministrave të kabinetit është 52 vjeç, nga 49 që ishte në udhëheqjen e Liz Truss.

Në moshën 42-vjeçare, Rishi Sunak është një nga anëtarët më të rinj të kabinetit të tij – me vetëm dy ministra të tjerë në të njëjtën moshë: Sekretarja e Brendshme Suella Braverman dhe Sekretarja e Tregtisë Ndërkombëtare Kemi Badenoch.

Sekretarja e Kulturës Michelle Donelan është më e reja, 38-vjeç.

Rreth 15 nga 21 ministrat e kabinetit janë mbi 50 vjeç.

22% e kabinetit janë gra

Kabineti është më pak i larmishëm, si për nga gjinia, ashtu edhe për nga përkatësia etnike. Në qeverinë e Sunak, 22% e të gjithë njerëzve që mund të marrin pjesë në mbledhjet e kabinetit janë gra.

Kjo është në rënie nga 32% në udhëheqjen e Truss, që ishte përqindja më e lartë ndonjëherë për kabinetin e parë të një kryeministri. Është gjithashtu më e ulët se shifra ekuivalente për Boris Johnson (24%) dhe Theresa May (30%).

Pesë nga 31 personat që janë pjesë e kabinetit të Sunak janë me ngjyrë, duke përfshirë edhe kryeministrin.

Kjo është më pak nga shtatë nga 31 në ekipin e Liz Truss.

Zëvendësohet pas gjashtë ditësh sekretari me qëndrimin më të shkurtër

Grant Shapps hyn në histori si sekretari i Brendshëm me qëndrimin më të shkurtër në historinë moderne politike. Shapps mori postin nga ish-kryeministrja Truss më 19 tetor dhe zgjati vetëm gjashtë ditë derisa u zëvendësua nga Suella Braverman më 25 tetor, raporton abcnews.al.

Ajo është aktualisht sekretarja e dytë më e shkurtër që nga viti 1900. Nëse ajo arrin të mbajë postin edhe për 19 ditë të tjera, ajo do të bëhet personi i tretë më i shkurtër që dorëhiqet.

Zëvendëskryeministrja e parë femër qëndroi në pushtet për 49 ditë

Dominic Raab do të marrë postin e zëvendëskryeministrit që mbajti nga shtatori 2021 deri në shtator 2022.

Kjo do të thotë se magjia e Therese Coffey-t si gruaja e parë që zyrtarisht mbajti rolin e zëvendëskryeministrit zgjati vetëm 49 ditë.

Vetëm tre persona të tjerë janë emëruar zyrtarisht në këtë rol: politikani konservator Michael Heseltine (1995-1997), laburisti John Prescott (1997-2007) dhe kreu i Liberal Demokratëve Nick Clegg (2010-2015).

Dhjetë sekretare arsimi në 12 vite

Gillian Keegan është bërë sekretarja e 10 e arsimit në Mbretërinë e Bashkuar në 12 vite.

Vetëm në 12 muajt e fundit, 5 persona kanë mbajtur këtë post.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu