“Nuk po kursejnë as fëmijët”, Von der Leyen: Rusia duhet të paguajë për krimet në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi se është nënshkruar një marrëveshje për ngritjen e Qendrës Ndërkombëtare për Ndjekjen e Krimit të Agresionit në Hagë.

Ajo tha se pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin ka shkaktuar vuajtje të papërshkrueshme dhe Perëndimi duhet të bëjë gjithçka që mundet për t’i sjellë autorët para drejtësisë.

Ajo përshkroi dëshminë e mizorive të kryera nga forcat ruse në Bucha, një zonë ku u gjetën varre masive, trupa të vdekur me duar të lidhura pas shpine dhe prova të torturës pasi trupat e Moskës u tërhoqën.

“Ka prova në rritje të sulmeve të drejtpërdrejta kundër civilëve, si dhe ndaj energjisë dhe infrastrukturës”, tha von der Leyen.

“Tortura, keqtrajtimi, dhuna seksuale dhe ekzekutimet e shkurtra dihet se janë kryer nga forcat ruse, madje as fëmijët nuk po kursehen”, shtoi ajo.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu