Nuk tërhiqet kryeministrja serbe: Duam dhe Kosovën dhe Bashkimin Evropian

Serbia kërkon që të jetë pjesë e Bashkimit Europian, por edhe të mos humbasë Kosovës. Ky është qëndrimi i qeverisë së kryeminsitres, Ana Bërnabiç. Në një intervistë për median, Serbe, Bërnabiç thotë se integrimi në BE nuk do të thotë që populli serb të mos ketë të drejtë të ketë në territorin e shtetit, Kosovën.

“Programi i qeverisë sonë është i qartë, -tha kryeministrja serbe,-ne do të mbrojmë Kosovën si pjesë të Serbisë dhe do të vijojmë të rrugën drejt Bashkimit Europian”.

Qëndrimi i kryeministres Bërnabiç vjen si përgjigje ndaj një pjesë të politikës serbe, e cila deklaron se nuk mund të hyhet në Bashkimin Europian nëse nuk zgjidhjet çështja e Kosovës.

Për shkak të fushatës elektorale, partitë serbe në qeveri kanë shtuar retorikën kundër Kosovës. Partia Progresiste e Aleksandar Vuçiç pretendon se ka pasur sukses në politikën e saj duke anuluar një sërë njohjesh të pavarësisë së Kosovës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu