“Nxora telefonin të shkruaja mesazhe lamtumire”, dëshmi tronditëse nga incidenti i avionit që iu shkëput dritarja gjatë fluturimit

Pasagjerja Stephanie King i po kthehej në shtëpinë e saj në Kaliforni pas një vizite në Portland, Oregon, kur dëgjoi një zhurmë të fortë ere në fluturimin e saj Alaska Airlines të premten.

Ajo dëshmoi për CNN se ishte ulur në rreshtin 12 të Fluturimit 1282, por disa rreshta mbrapa, një pjesë e aeroplanit Boeing 737 Max 9 kishte shpërthyer në mes të fluturimi.

“Thjesht e dija se diçka e keqe kishte ndodhur. Nuk isha e sigurt se çfarë po ndodhte dhe u ndjeva shumë e frikësuar,” tha ajo për CNN në një lidhje telefonike.

King tha se stjuardesat bënin njoftime, por për shkak se avioni ishte i hapur, ishte shumë i zhurmshëm që ajo të dëgjonte ato që thuheshin. Disa pasagjerë më afër pjesës ku ndodhi incidenti në aeroplan u zhvendosën në vendet bosh, tha King për CNN.

Njëra nga zonjat po bërtiste dhe po qante. Ajo ishte e pangushëllueshme. Ajo vazhdonte të thoshte ‘Biri im! Djali im! Atij iu gris këmisha! Ishte absolutisht surreale.”-tha ajo.

Nga frika për sigurinë e saj, King i tha CNN se nxori celularin e saj për të regjistruar video dhe për të hartuar mesazhet lamtumire me tekst për të dashurit e saj.

“Për shkak se po fluturoja vetëm, i shkrova disa mesazhe të dashurit dhe nënës sime për t’i thënë se diçka po ndodhte, se isha i frikësuar dhe i dua ata,” tha ajo.

Fatmirësisht, avioni u ul i sigurt më pak se 10 minuta pas incidentit.

“Kjo ishte më shumë se koha e mjaftueshme për t’u çlodhur. Dëgjova se celularët, këpucët dhe këmisha të njerëzve u hodhën nga dritarja. Çdo gjë mund të kishte ndodhur”, shtoi ajo.

Menjëherë pas uljes emergjente, zjarrfikësit hipën në aeroplan për të parë nëse kishte të lënduar. Pasi zona u pastrua, filloi procesi i zbritjes, tha King për CNN.

“Atëherë ishte vërtet e qetë. Të gjithë ishin në shok. Të gjithë ishim akoma kaq të hutuar. Të gjithë ishin super të qetë. Ishte e frikshme, në fakt, sa të qetë dhe të qetë ishin të gjithë vetëm sepse ishte kaq joreale, “tha ajo për CNN.

Nuk u raportuan lëndime serioze midis 171 pasagjerëve dhe gjashtë anëtarëve të ekuipazhit të fluturimit, dhe një person u dërgua në spital.

Pasi Administrata Federale e Aviacionit urdhëroi që të gjithë avionët Boeing 737 Max 9 të ndaloheshin në pritje të inspektimit të kujdesshëm, Alaska Airlines tha të shtunën se 18 nga flota e saj prej 65 avionësh Max 9 janë gati për t’u kthyer në shërbim .


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu