“Odysseus” e Elon Musk, drejt uljes së parë historike private në Hënë

Një tokëzues hënor i ndërtuar nga kompania e hapësirës ajrore të Houston Intuitive Machines u nis herët në mëngjes nga Florida me një mision për të kryer uljen e parë amerikane në më shumë se gjysmë shekulli dhe uljen e parë nga një anije kozmike private.

Automjeti Noca-C i kompanisë, i cili është quajtur “Odysseus”, u ngrit pak pas orës 1 të mëngjesit me një raketë Falcon 9 të kompanisë SpaceX të Elon Musk nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Kepin Canaveral.

Nisja, e planifikuar fillimisht për të mërkurën në mëngjes, u vonua për 24 orë sepse u zbuluan temperatura jonormale në metanin e lëngshëm të përdorur në sistemin e shtytjes së roverit. SpaceX më vonë njoftoi se problemi ishte zgjidhur.

Edhe pse konsiderohet si një mision Intuitive Machines, fluturimi IM-1 po mban gjithashtu gjashtë ngarkesa instrumentesh të NASA-s të krijuara për të mbledhur të dhëna mbi mjedisin hënor përpara kthimit të planifikuar të NASA-s të astronautëve në Hënë më vonë këtë dekadë.

Roveri Nova-C i Intuitive Machines, një cilindër gjashtëkëndor me gjashtë këmbë, është planifikuar të arrijë destinacionin e tij pas një fluturimi njëjavor më 22 shkurt dhe të ulet në kraterin Malapert A pranë polit jugor të Hënës.

Nëse do të ishte i suksesshëm, fluturimi do të ishte zbritja e parë e kontrolluar në sipërfaqen hënore nga një anije kozmike amerikane që nga misioni i fundit i drejtuar Apollo në 1972, dhe i pari nga një kompani private.

Fluturimi do të shënojë gjithashtu udhëtimin e parë në sipërfaqen e Hënës nën programin Artemis të NASA-s, pasi SHBA kërkon të dërgojë astronautë në satelitin natyror të Tokës përpara se Kina të zbarkojë anijen e saj kozmike të drejtuar. /tesheshi.com/

VIDEO


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu