“Open Balkan” në Ohër, zbardhet agjenda: Nga dreka mes liderëve, te marrëveshjet që do të firmosen

Sot dhe nesër (7 dhe 8 qershor) do të zhvillohet samiti i nismës Ballkani i Hapur në Ohër. Mësohet se i pranishëm do të jetë edhe kryeministri Rama.

Eshte zbardhur agjenda e takimeve që do të zhvillohen ditën e nesërme mes 4 liderëve të Ballkanit Perëndimor. Kosova dhe Bosnjë-Hercegovina nuk do të jenë të pranishëm në takim.

Samiti do të zhvillohet në sallën Biljana në H. Metropol.

Agjenda e plotë:

E mërkurë, 08 Qershor

Ora 09:00 Mbërritja dhe Regjistrimi

Ora 10:00 Hapja zyrtare (seancë publike)

▪ Fjala e z. Dimitar Kovaçevski, kryeministër i Maqedonisë së Veriut

▪ Fjala e z. Aleksandar Vuçiç, President i Serbisë

▪ Fjala e z. Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë

▪ Fjala e z. Dritan Abazovic, Kryeministër i Malit të Zi

▪ Fjala e z. Zoran Tegeltija, Kryetar i Këshillit të Ministrave të Bosnje dhe Hercegovinës (TBC) / adresa video (TBC)

▪ Video-lidhje me Varhelyi, Komisioner për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, duke forcuar marrëdhëniet me vendet fqinje të BE-së

▪ Video-lidhje me Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar, i Dërguari Special për Ballkanin Perëndimor (TBC)

Ora 10:45 Seanca plenare: Open Balkan hap Turizmin (sesion publik)

▪ Drejtuesit janë të pranishëm gjatë 20 minutave të para të seancës

▪ Fjalë hapëse nga Fatmir Bytyqi, zëvendëskryeministër i ngarkuar për çështjet ekonomike, koordinimin e sektorëve ekonomikë dhe investimeve.

▪ Fjalimi kryesor i Kreshnik Bekteshi, Ministër i Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Mirela Kumbaro Furxhi, Ministre e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë dhe Tatjana Matic, Ministre e Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit të Serbisë.

▪ Përfaqësuesit e odave ekonomike do të ndajnë pikëpamjet e tyre

▪ Pjesëmarrësit do të komentojnë: drejtorët e institucioneve, odave ekonomike, përfaqësues të operatorëve turistikë, përfaqësues të hoteleve, përfaqësues të të rinjve etj.

Ora 12:00 Pushim për kafe

12:15 Seanca plenare 2: Open Balkan Opens Culture (sesion publik)

▪ Drejtuesit do t’i bashkohen seancës plenare gjatë 20 minutave të fundit

▪ Fjalimi kryesor nga Bojan Marichikj, Zëvendës Kryeministër për Çështje Evropiane

▪ Fjalë hyrëse nga Bisera Kostadinovska-Stojçevska, Ministre e Kulturës, Elva Margariti, Ministre e Kulturës dhe Maja Gojkovic, Zëvendëskryeministre dhe Ministre e Kulturës dhe Informacionit.

▪ Pjesëmarrësit do të komentojnë: drejtorët e institucioneve, operatorët e kulturës, përfaqësuesit e punonjësve të kulturës, përfaqësuesit e të rinjve, prodhuesit etj.

Ora 13:30 Dreka në Hotel Metropol

(Seancë për mediat dhe delegacionet zyrtare)

Ora 13:30 Ceremonia e nënshkrimit – dokumente të nënshkruara nga institucionet përkatëse, të pranishëm janë drejtues

▪ Marrëveshje për bashkëpunim në Ballkanin Perëndimor në fushën e njohjes reciproke të diplomave dhe notave shkencore të lëshuara në institucionet e arsimit të lartë dhe institucionet e tjera të autorizuara

▪ Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin në fushën e turizmit në Ballkanin Perëndimor

▪ Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin kulturor në Ballkanin Perëndimor

▪ Memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin e administratave tatimore në Ballkanin Perëndimor

13:35 Konferencë për shtyp e liderëve

▪ Liderët (kryeministri Kovaçevski, presidenti Vuçiç dhe kryeministri Rama) do të japin deklarata publike për mediat.

▪ Sesion pyetjesh dhe përgjigjesh me median

14:00 Nisja nga Hotel Metropol.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu