Orient Express Silenseas: Jahti i jashtëzakonshëm lundrues i së ardhmes me brendësinë e tij joreale, në det në 2026-ën

Njëqind e dyzet vjet pas nisjes së trenave të tij të parë luksoz, legjenda e Orient Express vazhdon me zbulimin e anijes me vela më të madhe në botë, Orient Express Silenseas, si rezultat i bashkëpunimit midis zinxhirit të hoteleve Açor dhe kantierin e anijeve Chantiers de l’Atlantique. Ndërmarrja ambicioze është një revolucion në historinë detare.

Sebastien Bazin, President dhe CEO i Açor, tha se me Orient Express Silenseas, fillon një kapitull i ri në historinë e grupit, duke marrë përvojën dhe përsosmërinë e udhëtimeve luksoze dhe duke e transferuar atë në detet më të bukura në botë. Jahti i jashtëzakonshëm me vela, i rrënjosur në historinë e Orient Express, do të ofrojë shërbime të pashembullta dhe hapësira me dizajn të sofistikuar, që të kujton epokën e artë të lundrimeve legjendare. Inovacioni është në zemër të anijes më të fundit, e cila do të revolucionarizojë botën e transportit detar me teknologji të re për të përmbushur sfidat e sotme të qëndrueshmërisë.

Historia

Në 1867, Georges Nagelmackers hipi në anijet transatlantike që lidhnin Evropën me Amerikën dhe filloi një udhëtim zbulimi në Shtetet e Bashkuara. I mahnitur nga madhështia e këtyre anijeve të mëdha, themeluesi i trenave Orient Express eksploroi suitat luksoze të udhëtarëve, me dekorimin e tyre të pasur dhe luksoz, përjetoi skenën sociale në restorante dhe atmosferën unike të salloneve, bibliotekave dhe zonave argëtuese. Është pikërisht kjo përvojë e udhëtimit detar që e frymëzoi më vonë, për të nisur në 1883 trenin e tij tashmë legjendar: Orient Express.

Frymëzimi

Frymëzuar nga Epoka e Artë e Rivierës Franceze, Orient Express Silenseas do t’i bëjë jehonë epokës së lavdishme kur shkrimtarët, artistët, piktorët, princeshat dhe yjet e filmit kalonin kohë midis Monte Carlo-s, plazheve të St Tropez, Cap d’Antibes dhe Canne-s.

Thesari i oqeanit 220 metra i gjatë me një kapacitet prej 22,300 UMS, Orient Express Silenseas do të ketë 54 suita me përmasa 70 m2. mesatare, duke përfshirë një suitë presidenciale monumentale 1415 m2. e cila do të ketë një tarracë private 530 m2, dy pishina, dy restorante dhe një bar speakeasy. Anija unike e lundrimit do të promovojë Artin e Udhëtimit à la Orient Express: thelbin e luksit, komoditetin përfundimtar dhe ëndrrat.

Në të njëjtën kohë, në një homazh për artistët dhe kulturën, Orient Express Silenseas do t’i ftojë të ftuarit të përjetojnë shfaqje të pabesueshme në Amfiteatër-Kabarenë e saj.

Kjo përvojë unike e udhëtimit, e udhëhequr nga erërat, do të përfshijë trajtime spa, seanca meditimi dhe eksplorime ndërmjet tyre, duke i lejuar mysafirët të shkëputen plotësisht nga realiteti dhe të ndalojnë kohën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu