Osmani për Nikoloskin nga VMRO-DPMNE: Vetëm shqiptarët të paraqiten me dru dhe gurë si armiqtë më të mëdhenj të shtetit

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani në rrjetet sociale ka reaguar ndaj deklaratës së nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski, se duket se gjithnjë e më shumë Osmani po punon për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe për Maqedoninë çfarëdo që të ndodhë, transmeton InfoShqip.

Reagimi i plotë i Osmanit:

“Zakonisht përpiqem të injoroj sulme të tilla, veçanërisht kur ato kanë të bëjnë me tema me interes strategjik për të gjithë qytetarët, përfshirë edhe votuesit e opozitës. Ndonjëherë, siç ka bërë në disa raste z. Nikolovski, jo vetëm kalohen vijat e kuqe të mirësjelljes, por pa asnjë copë përgjegjësie, rastësisht dhe vullnetarisht, sulmohet pozita e përgjithshme shtetërore dhe bashkohet suksesi i gjithë sektorit politik.

Pothuajse të gjithë qytetarët, qofshin maqedonas, shqiptarë, romë, turq, serbë, vllehë apo boshnjakë, praktikisht të gjithë qytetarët janë të bashkuar në mbrojtjen e interesave shtetërore dhe të interesave kombëtare të bashkëkombësve tanë maqedonas. Një nga themelet kyçe mbi të cilat mbështetet forca jonë në negociatat me Bullgarinë, por edhe në përfaqësimin e qëndrimeve tona në BE dhe midis vendeve anëtare, është uniteti i të gjithë spektrit politik, etnik, kulturor dhe social në vend.

Jam i vetëdijshëm se lufta për pikë politike është e ashpër dhe e pakëndshme, ne jemi të gjithë politikanë dhe po luftojmë për të fituar simpatinë e votuesve tanë; por të lejosh veten të sulmohesh dhe të përpiqesh të rrezikosh shtyllën kyçe shtetërore mbi të cilën mbështetet forca e pozicioneve tona, flet jo vetëm për papërgjegjshmëri, por për një lloj patologjie në të cilën qëndron një albanofobi e rrënjosur thellë.

Sa i pangopur duhet të jeni, dhe as ta respektoni dhe as ta doni vendin tuaj, për të sulmuar përfitimin e tij thelbësor – unitetin e suksesshëm multietnik në interesat strategjike?

Synimi i këtyre tezave është i qartë, që shpresoj se nuk janë qëndrime të VMRO DPMNE-së. Duke hedhur dru dhe gurë mbi shqiptarët sikur të ishin armiq të këtij vendi, tentohet të krijohet një hendek etnik në çështjet strategjike, të krijohet përçarje në vija etnike, për të dobësuar pozitën e shtetit dhe për të siguruar një avantazh politik për opozitën.“- shkruan ai./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu