Pacoli: Kurti ka të drejtë, dhjetëra mijëra njerëz janë punësuar, por jashtë Kosovës

Lideri i partisë opozitare Aleanca Kosova e RE (AKR), Behgjet Pacoli e quajti deklaratën e djeshme të kryeministrit Albin Kurti se në një vit e gjysmë të kaluar, që kur ka qenë në pushtet, më shumë se 40 mijë kosovarë janë punësuar si “fantazi”, korrespondenti i MPB-së nga Prishtina, transmeton InfoShqip.

Në faqen e tij në Facebook, Pazzoli shkroi se ishte “jashtëzakonisht e papërgjegjshme në një krizë si kjo” të bësh deklarata që synojnë “vetëm blerjen e paqes sociale“.

Kam lexuar në media se dikush po fliste për rritje të lartë ekonomike në vend, për dhjetëra mijëra vende të reja pune dhe për të gjitha bukuritë që ndodhën në Kosovë. Ai mendon se është jashtëzakonisht e papërgjegjshme në një krizë si kjo, me një dimër të vështirë përpara, të flasim për fantazi, vetëm për të blerë paqen sociale“, ka shkruar Pazzoli.

Kreu i opozitës thotë se sot edhe në vendet më të zhvilluara nuk flitet për rritje ekonomike e as për vende pune, por po debatohet sesi të kalohet kriza, inflacioni dhe mungesa e energjisë elektrike.

Pacoli, i cili është ish-president i shtetit dhe shef i diplomacisë së Kosovës, dhe konsiderohet edhe si kosovari më i pasur, me biznese që shtrihen jashtë vendit dhe në kontinente të tjera, thotë se “mund të jetë e vërtetë që dhjetëra mijëra kosovarë kanë ka qenë i punësuar, por jo në Kosovë”.

“Kanë gjetur punë në Gjermani, Kroaci, Slloveni, Zvicër. Dhe ata (në këtë rast si unë dhe kompanitë e mia) që krijojnë vende pune në Kosovë, sot po bojkotohen dhe pengohen nga kjo qeveri e cila nuk bën gjë tjetër veçse bllokon dhe keqmenaxhon paratë e taksapaguesve“, ka shkruar Pacoli.

Kurti tha dje se përveç dhjetëra mijëra të punësuarve të rinj, që nga ardhja e tij në pushtet, Kosova ka shënuar rritje të madhe ekonomike, gjë që ka shkaktuar reagime të shumta në opinionin vendor, shumë prej të cilëve janë tallëse, si ky i Pacollit./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu