Pahor: Që të mos ketë ndarje, i gjithë Ballkani duhet të anëtarësohet në BE

Presidenti slloven Borut Pahor tha në forumin 2BS se një nga mënyrat për të parandaluar ndarjen e Ballkanit është që i gjithë Ballkani të anëtarësohet në BE. Këtë e tha Pahor në një panel me presidentin e Malit të Zi, Milo įukanoviq, transmeton InfoShqip.

Kush është këshilli për zgjerimin e Bashkimit Evropian, Pahor vëren se ka pasur optimizëm për një periudhë të caktuar, por se ka rënë dhe se ka pasur më pak vullnet në Bruksel, shkruan N1 Serbia.

Për shkak të ushtrisë në Ukrainë, paqja dhe stabiliteti në Ballkan janë të brishta. Le të përpiqemi t’ia shpjegojmë BE-së. Në vitin 2016 gjatë bisedimeve në Sarajevë kemi thënë se zgjerimi nuk është problem teknik, por problem gjeopolitik dhe se duhet të jemi më fleksibël në Bruksel”, tha presidenti i Sllovenisë.

Pahor shprehu shpresën se Brukseli do të ndërmarrë disa hapa dhe vlerësoi se nëse nuk ka zgjerim, të gjitha vendet e Ballkanit pak a shumë do të hyjnë në BE në të njëjtën periudhë.

Mendoj se është përgjegjësi e të gjithë neve në rajon që të punojmë së bashku për të siguruar që Ballkani të hyjë në BE si një rajon i qëndrueshëm. Mendoj se një nga pasojat e ushtrisë në Ukrainë do të jetë një ndarje e re në Evropë, e cila u zhduk pas rënies së Murit të Berlinit.

Një mënyrë për të parandaluar ndarjen e Ballkanit është që i gjithë Ballkani të anëtarësohet në BE. Krejtësisht varet se si Vuçiq dhe Serbia do ta rregullojnë situatën strategjike në të cilën ndodhen”, tha Pahor./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu