Panikë në plazhet e Spanjës, peshkaqeni më i shpejtë në botë është vërejtur në Mesdhe

Vendpushimet spanjolle janë nën ethe, pasi peshkaqeni më i shpejtë në botë, i cili mund të lëvizë me një shpejtësi prej 70 kilometrash në orë, është parë pranë plazheve, transmetojnë mediat botërore.

Bëhet fjalë për një peshkaqen të madh që zhytësit e vunë re rreth 15 kilometra larg brigjeve të Barcelonës, që është shfaqja e parë në këtë zonë në 10 vitet e fundit.

Sipas zhytësve, ky peshkaqen mund të jetë deri në pesë metra i gjatë. Aktualisht sipas shkrimeve është dy metra e gjysmë i gjatë.

Peshkaqeni është vënë re krejt rastësisht nga zhytësit pranë fshatit Garaf gjatë një ekspedite të shoqatës “Balena”. Ndryshe, kjo shoqatë monitoron balenat, delfinët dhe detet për shkak të thellësisë së ujërave në këtë zonë.

“Ne pamë një hije të madhe të zezë duke lëvizur. Ishim pak të hutuar. Por befas pamë diçka që po dilte nga deti”, ka thënë fotografi për gazetën spanjolle “El Pais”.

Ekspertët shtojnë se grabitqari i madh është larg nga rreziku për njerëzit dhe është një komponent kyç i jetës detare, pasi rregullon bollëkun e specieve të tjera dhe ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të ekosistemeve detare.

Peshkaqenët notojnë distanca të gjata në kërkim të një partneri ose gjahu për vezët. Ata ushqehen kryesisht me cefalopodë dhe peshq kockorë si skumbri, ton, bonito dhe peshk shpatë.

Edhe pse shpejtësia, forca dhe madhësia e tij e bëjnë atë krejtësisht të aftë për të vrarë njerëzit, speciet në përgjithësi nuk i sulmojnë apo i trajtojnë njerëzit si pre, thonë ekspertët. Besohet se ajo mund të sulmojë vetëm nëse dikush e shqetëson ose përpiqet ta kapë në litar./INA/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu