“Pasagjerët e Ballkanit Perëndimor mund të durojnë mirë udhëtimin”, Rama: Autobusi i BE po bëhet vend interesant

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur komisionerit europian, Oliver Varhelyi, në lidhje me deklaratën për çështjen e integrimit.

Rama shkruan në një postim në “Facebook” se autobusi i BE-së po bëhet vend interesant për të qëndruar.

Kryeministri gjithashtu vlerëson kontributin e komisionerit Varhelyi, duke shtuar se ai nuk e zhgënjeu kurrë rajonin tonë.

“KOMISIONERI JONË që nuk e zhgënjeu kurrë rajonin tonë, veçanërisht në kohë të vështira. Duhet pranuar se pas fjalimit të papritur të Presidentit Michel në Forumin Strategjik të Bled, autobusi i ngadalshëm i BE-së po bëhet një vend interesant për të qëndruar edhe pa një vend të lirë – pa dyshim që pasagjerët e Ballkanit Perëndimor mund të durojnë më mirë gjatësinë e gjatë të udhëtimit duke ndjekur një bisedë me zë të lartë mes djemve të ulur. Le të dëgjojmë se çfarë ka më pas”, tha Rama.

MESAZHI I VARHELYIT
“E mirëpres që Këshilli dëshiron të angazhohet më në fund dhe të bëjë një hap të madh për të realizuar #Zgjerimin. Komisioni Evropian ka qenë gjithmonë i gatshëm të bëjë çdo propozim që do të na çonte drejt Zgjerimit të vitit 2030.”, thuhej në mesazhin e Varhelyit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu