Pasuria përrallore e Princit William, pse Kate nuk do të trashëgojë diademën e Princeshës Diana

Princi William është vendosur të trashëgojë një pronë me vlerë të patreguar së bashku me titullin e tij. Konkretisht, Dukati i Cornwall-it, me vlerë 1 miliard paund, do t’i kalojë Princit të Uellsit pas vdekjes së Mbretëreshës.

Princi tani është bërë trashëgimtari dhe Duka i 25-të i Cornwall-it. Dukati i Cornwall ka qenë tradicionalisht një burim të ardhurash për Mbretin e tanishëm Charles për më shumë se 50 vjet.

Kjo gjithashtu e bën Princin William një nga pronarët më të mëdhenj të tokave në Mbretërinë e Bashkuar, me pasurinë që përfshin 52,000 hektarë.

Toka e Dukatit të Cornwall nuk është e gjitha në Cornwall siç sugjeron emri i saj. Në fakt prona përfshin 20 qarqe të ndryshme, duke përfshirë Devon, Kent, Dorset, Carmarthenshire dhe Nottinghamshire.

Për sa i përket bashkëshortes së tij Kate, sigurisht që titulli i mbajtur më parë nga Princesha Diana nuk përputhet me zotërimin e pasurive të vlefshme të familjes. Princesha e re e Uellsit, ndonëse ende mban me krenari unazën e fejesës së princeshës Diana, nuk do të trashëgojë bizhuterinë e saj më të përfolur.

Diadema e famshme është mbajtur nga Diana kur ajo u martua me Princin Charles në Katedralen e Shën Palit në korrik 1981.

Kapaku me shkëlqim është projektuar në një stil kurorë dhe përmban një zemër qendrore të rrethuar me lule dhe yje. Kompletuar nga të gjitha anët me diamante të rrumbullakëta dhe rozë, dhe diamante ovale, të vendosura në ar.

Diadema u trashëgua nga babai i Dianës, John Spencer, Earl Spencer i 8-të në mesin e viteve shtatëdhjetë dhe për këtë arsye mbetet në familjen Spencer. Por ndërsa Kate mund të mos e trashëgojë diademën e famshme, duket se një ditë ajo do t’i jepet vajzës së saj, Princeshës Charlotte.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu