Pavlovska: “Shkupi 2014” është një performancë e çmendur

Danica Pavlovska, arkitekt dhe ekspert për planifikimin hapësiror, për Civil Media po flet për estetiken e projektit Shkupi 2014, si një imazh i keq, prej të cilës ekziston rrezik që qytetari të befasohet, transmeton TetovaSot.

Duke u nisur nga teza se për Shkupin 2014 po harxhohen resurse dhe mjete të cilat shteti i Maqedonisë nuk i ka, Pavlovska vlerëson se duhet thirrur dhe dënuar ato që e paramenduan dhe e zbatuan këtë projekt, por dhe se fatkeqësisht jetesa me atë kuazi estetikë, njeriu i jonë e merr si të patjetërsueshme.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu