Pele ka fituar më shumë Topa të Artë se sa Messi apo Ronaldo

Pele besohet se ka fituar më shumë Topa të Artë se sa Lionel Messi apo Cristiano Ronaldo, me shtatë të tillë. Ju mund të thoni se argjentinasi i mban zyrtarisht gjashtë nën pronësi të tij, një më shumë se portugezi.

Por, sipas asaj që raporton nikoqiri France Football, legjenda braziliane ka shtatë të tillë në llogarinë e tij.

Deri në vitin 1995, futbollistëve evropian u lejohej të fitonin Topin e Artë, një gjë jo fer, derisa revista franceze ndryshoi rregullin dhe do t’i nderonte të gjithë lojtarët nëpër botë.

Më pas, në vitin 2016, ata filluan të shikoni se cili lojtar ka arritur të fitojë më së shumti Topin e Artë.

Sipas France Football, Pele e ka fituar çmimin më të madh individual për një lojtar në vitet si, 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1964 dhe 1970.

Ata më pas e ndryshuan rregullin që të fitojnë trofeun vetëm lojtarët evropian, derisa kjo rregull u ndryshua para se të fillonte shekulli XXI.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu