Pentagoni: Si po ndikojnë sanksionet për elektronikën në ushtrinë ruse

Sanksionet ekonomike perëndimore dhe kontrollet e eksportit ka të ngjarë të dëmtojnë ndjeshëm prodhimin rus të avionëve luftarakë të avancuar dhe anijeve kozmike, si dhe aftësitë hapësinore që Kremlini ka nevojë për të modernizuar ushtrinë e tij, tha Zëvendës Sekretarja e Mbrojtjes e SHBA, Kathleen Hicks.

Pentagoni dhe qeveritë perëndimore kanë vënë në dukje për javë të tëra se Rusia po përpiqet të plotësojë rezervat e saj të municioneve të drejtuara me saktësi, të cilat përdorin çipa kompjuterikë të prodhuar jashtë vendit dhe sisteme udhëzuese për t’i ndihmuar ata të godasin objektivat, gjë që ka pasur një ndikim të madh në luftën e Rusisë.

Megjithatë, Hicks, e cila po viziton Evropën, udhëtimi i saj i parë që nga marrja e detyrës një vit më parë, u tha gazetarëve se varësia e thellë e Kremlinit nga mikroelektronikat e prodhuara jashtë shtetit, e cila tani është subjekt i sanksioneve, do të kishte pasoja shumë më të mëdha.

Luftë pa kontakt kundër NATO-s

“Kostoja ekonomike e vendimit të (presidentit rus Vladimir Putin) për të nisur këtë luftë do të jetë e rëndësishme për Rusinë dhe do të ndihet nga industria ruse e mbrojtjes,” u tha Hicks gazetarëve në Qendrën e Komandës së SHBA në Evropë.

“Unë e anashkaloj se kjo do të ndihet më së shumti në fushën e modernizimit të tyre. Pavarësisht nëse janë aeroplanët e tyre të avancuar luftarakë, municionet e tyre të avancuara, apo anijet – mikroelektronika është thelbësore,” shtoi ajo.

Plani aktual i modernizimit ushtarak i Rusisë parashikon përfundimin e procesit në vitin 2027 dhe fokusohet në përmirësimin e forcave tokësore me sisteme të armëve me rreze të gjatë që mund të kërcënojnë vendet e NATO-s, duke përfshirë dy lloje raketash hipersonike, raketat Kalibër të lëshuara nga deti dhe ajri, dhe Iskander me rreze të mesme veprimi, të gjitha të përdorura në luftën në Ukrainë.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane, duke folur në kushte anonimiteti mbi rregullat e Pentagonit, tha se Rusia dëshironte të shtonte luftën “pa kontakt” kundër NATO-s, duke përdorur sulme me rreze të gjatë nëse shpërthente një luftë më e gjerë.

Megjithatë, edhe para pushtimit, tetë vjet luftime në rajonin e Donbasit dëmtuan lidhjet jetike me industritë ukrainase, duke çuar në vonesa në prodhimin e anijeve dhe nëndetëseve të reja, ndaj dhe Kremlini iu drejtua dizajnit sovjetik.

Rusia ka luftuar prej kohësh për të nisur një program për prodhimin e gjeneratës së pestë të avionëve luftarakë Sukhoi Su-57, dhe vetëm katër avionë të përdorshëm janë prodhuar që nga fillimi i programit në vitin 2020.

Avionët luftarakë modernë nuk u shfaqën gjatë paradës së Ditës së Fitores në Moskë, dhe tre muaj pas fillimit të luftës në Ukrainë, Rusia nuk ka arritur ende epërsinë ajrore.

Jesse Salazar, një ish-zyrtar i Pentagonit për politikën industriale, tha se Rusia po luftonte për të siguruar mikroelektronikën e nevojshme dhe se pandemia e virusit korona e kishte bërë gjithashtu të vështirë marrjen e pajisjeve të tilla.

Luftë më e gjerë rajonale ose “mbrojtje aktive”

Sanksionet ndaj Rusisë ka të ngjarë të përkeqësojnë më tej këtë zinxhir furnizimi dhe ta bëjnë prodhimin e sistemeve të avancuara teknologjike shumë më të vështirë dhe më të gjatë.”

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se plani i Rusisë për një luftë më të gjerë rajonale, të njohur si “mbrojtje aktive”, ishte krijuar për të përdorur sulme parandaluese ndaj forcave të NATO-s për t’i penguar ato nga sulmet.

Zyrtarët amerikanë ende po përpiqen të kuptojnë situatën në terren për sa i përket kapacitetit aktual të ushtrisë ruse në fushën e betejës në lidhje me synimet për armë të avancuara.

Forcat ruse luftuan në Ukrainë për të siguruar logjistikën bazë dhe pësuan një humbje të madhe trupash në vetëm disa muaj.

Pasojat ekonomike të luftës ruse po ndihen edhe në fushën e shitjeve të armëve ruse, thonë zyrtarët. Rusia ka qenë përcaktuese për një të pestën e shitjeve globale të armëve që nga viti 2016 dhe i ka shitur armë Indisë.

Ajo që ne po shohim është një sfidë e rëndësishme për ta për sa i përket shitjes së armëve për shkak të të gjitha pasojave ekonomike të luftës në Ukrainë,” tha Hicks.

Rusia është përpjekur të jetë më pak e varur nga zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar dhe ka rritur shpenzimet e qeverisë në industrinë e elektronikës deri në 800 për qind vetëm në vitin 2021.

“Ndoshta për të financuar zhvillimin e elektronikës, për të zëvendësuar atë të ndaluar nga sanksionet perëndimore në 2014,” tha Richar Connolly, një ekspert rus i ekonomisë që drejton grupin e konsulencës Eastern Advisory.

Kthim te tanket sovjetike T-62 të viteve ’60

Në një raport për Pentagonin, Connolly tha se kompanitë kineze mund të ndihmojnë gjithashtu Rusinë me prodhimin e komponentëve dhe modeleve për raketa të avancuara. Pilotët rusë patën probleme me pilotimin e avionëve në luftën në Ukrainë, jo vetëm për shkak të mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace tha se aeroplanët rusë SU-34 të rrëzuar në Ukrainë u gjetën me marrës GPS të ngjitur në instrumente, “kështu që pilotët të dinë se ku janë, për shkak të cilësisë së dobët të sistemeve të tyre”.

Ekspertët besojnë se sanksionet ndaj çipave kompjuterikë dhe pajisjeve të tjera elektronike do ta detyrojnë Kremlinin të përdorë më shumë pajisje të epokës sovjetike në fushën e betejës. Rusia thuhet gjithashtu se po përgatitet të përdorë tanke të vjetër T-62 të viteve 1960.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu