Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

Në periudhën nga ora 12:00 deri në orën 17:00, Akropoli do të jetë i mbyllur për vizitorët, ndërsa shkollat ​​dhe kopshtet në shumë pjesë të Greqisë do të mbyllen sot dhe nesër, për shkak të valës së të nxehtit që ka përfshirë vendin dhe pritet për të kulmuar gjatë ditës së nesërme.

Këtë e bëri të ditur korrespondenti i MIA nga Athina.

Ministria e Kulturës e Greqisë njoftoi mëngjesin e sotëm se për shkak të temperaturave të larta, Akropoli do të jetë i mbyllur për pesë orë.

Bashkitë në disa pjesë të vendit, përfshirë edhe Athinën, kanë vendosur që shkollat ​​dhe kopshtet të qëndrojnë të mbyllura sot dhe nesër.

Greqia prej ditës së djeshme është përfshirë nga një valë të nxehti me temperatura jashtëzakonisht të larta që deri të premten do të arrijnë 43 gradë Celsius dhe ministritë kompetente kanë paralajmëruar masa për mbrojtjen e qytetarëve, duke përfshirë mundësinë e punës nga shtëpia për nëpunësit, por edhe për punonjësit. në sektorin privat nëse është e mundur.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu