Përfundon protesta e sotme para qeverisë, ja detajet

Pak më parë përfundoi protesta e organizuar nga opozita maqedonase kundër propozimit francez.

Sot në ditën e tetë të protestës, protestuesit fillimisht u mblodhën para Qeverisë, më pas për të vazhduar në drejtim të Ministrisë së drejtësisë, për të përfunduar para Parlamentit. Protesta u zhvillua e qetë.

Mickoski nuk mori pjesë në protestën e sotme.

Protestuesit kërkuan dorëheqjen e Qeverisë dhe të Bujar Osmanit. Organizatorët e protestës në fjalimin e tyre para Parlamentit, kërkuan nga qytetarët që t’i bashkohen protestës pavarësisht kombësisë.

Ata gjithashtu kërkuan nga qytetarët e qyteteve tjera, të cilët nuk mundë të vijnë në Shkup, nga nesër të fillojnë t’i organizojnë protestat edhe nëpër qytetet tjera.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu