Përmbytje në provincën Kastamonu të Turqisë, shemben dy ura, rrezikohen disa zona të banuara (VIDEO)

Provincat në rajonin e Detit të Zi të Turqisë e nisën javën me përmbytje të shpejta pas rrebeshit të së dielës vonë.

Dhe siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, përmbytjet më të mëdha duket se goditën rrethin Inebolu të provincës Kastamonu.

Kështu, një përrua i gjerë doli nga brigjet e tij të hënën në mëngjes, duke përmbytur zonat e banuara përgjatë përroit, duke dëmtuar parqet dhe një treg.

Veç kësaj, katet e bodrumeve të shtëpive janë mbushur me ujëra nga vërshimet, ndërsa bashkia lokale ka paralajmëruar pronarët e dyqaneve në katet e para të ndërtesave që të mos i hapin ato.

Vendasve iu kërkua gjithashtu që të mos iu afroheshin bankave dhe të strehoheshin në katet e sipërme të ndërtesave nëse banesat e tyre të katit të parë dhe të bodrumit janë në rrezik.

Siç raportohet më tej, reshjet vazhduan edhe të hënën dhe shkaktuan gjithashtu ndërprerje sporadike të energjisë elektrike.

Ndërkohë thuhet se dy ura të hekurta për këmbësorë mbi një përrua u shembën nga përmbytjet.

Përmbytjet çuan gjithashtu në mbylljen e një rruge që lidh qarkun me Kastamonu qendrore.

Shërbimet Meteorologjike Shtetërore Turke (TSMS) dhe Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) lëshuan një “kod të kuq”, alarmi më i lartë i emergjencës për incidentet e lidhura me motin, për Kastamonu. /Telegrafi/

VIDEO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu