Petkov: Vetëm nëse bullgarët përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë mund të largojmë veton, presim garanci nga BE

Kryeministri bullgar Kiril Petkov e vlerësoi lartë angazhimin e ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska nga subjekti politik “Ka një popull të tillë”, për përparimin në negociatat për të ardhmen evropiane të Maqedonisë.

Në një intervistë për një medium bullgar, kryeministri Petkov theksoi se bisedimet e saj të fundit në Shkup fundjavën e kaluar afruan mundësitë që partnerët evropianë të bien dakord për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare vetëm pas ndryshimit të Kushtetutës në Maqedoninë e Veriut.

Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska ka diskutuar se vetëm nëse ndryshohet Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare e garantuar nga partnerët tanë evropianë”, tha kryeministri Kiril Petkov në programin “Ballë për ballë” pak orë pasi partneri i koalicionit “Ka një popull të tillë” u tërhoq nga koalicioni qeverisës.

Ai e vlerësoi si një sukses të madh punën e ekipit të Ministrisë së Jashtme, i cili aktualisht është vetëm në nivel propozimi.

Domethënë, para një takimi të tillë, bullgarët duhet të përfshihen në Kushtetutë dhe këtë ta garantojë Evropa”, shtoi kryeministri Petkov.

Ai theksoi se të gjitha mundësitë e reja që po diskutohen, ka dashur të jenë në tavolinën e të gjithëve, duke shtuar se ky është propozimi i ri që dëshiron të komentojë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu