Pirro Prifti: Aleksandri i Madh nuk ishte grek, ndryshe do te quhej Aleksandri i greqise e jo i Maqedonise

Aleksandri i Madh nuk ishte grek, ndryshe do te quhej Aleksandri i greqise e jo i Maqedonise.

Dihet se deri pas Pushtimit te Arberise dhe Epirit ne 1479, Maqedonia NENKUPTONTE arberit dhe epirotet qe flisnin gjuhen shqip.

Pas shkaterrimit te Arberise dhe Epirit, sllavet bullgare me dekret te Sulltan Sulejmanit kishin te drejte te ruanin pronat dhe fene. Keshtu ata arber dhe epirote qe mbeten per te mbijetuar i u afruan kishes bullgare te Ohrit duke ruajtur pronat dhe fene por duke humbur gjuhen.

Kjo eshte arsyeaja qe Maqedonasit nuk pranuan te quhen bullgare por Maqedonas.

Te tre manin si perkrenare n Dhine me brire Amaltea (mjalte), prandaj jane te nje gjaku, te nje etnie- Epirote dhe Maqedone.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu