Politikania amerikane mbërrin në Tajvan: “Nuk do të frikësohemi”

Një politikane e rangut të lartë amerikan ka mbërritur në Tajvan, në një tjetër vizitë të një zyrtari amerikan, pavarësisht presionit të fortë nga Pekini për të mos vizituar ishullin vetëqeverisës.

Marsha Blackburn, një senatore republikane nga Tenesi, e cila është pjesë e komiteteve të Senatit për Tregti dhe Shërbime të Armatosura, zbarkoi në Tajvan të enjten vonë pasi vizitoi Ishujt Solomon dhe Papua Guinenë e Re.

Ajo u mirëprit nga Douglas Yu-Tien Hsu, drejtor i përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Tajvanit, njoftoi zyra e politikanit amerikan.

“Sapo zbrita në Tajvan për t’i dërguar një mesazh Pekinit – ne nuk do të frikësohemi,” shkroi ajo në Twitter.

“Shtetet e Bashkuara mbeten të palëkundura në ruajtjen e lirisë në mbarë botën dhe nuk do të tolerojnë përpjekjet për të minuar kombin tonë dhe aleatët tanë.”

Në një deklaratë të veçantë, Blackburn tha se ajo mezi priste “të takohej me udhëheqësit në Taipei për të avancuar dhe forcuar partneritetet tona” dhe se vizita të tilla ishin “politikë e gjatë e SHBA”.

Blackburn është i fundit në një varg politikanësh amerikanë që udhëtojnë në ishull që kur kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi vizitoi në fillim të gushtit.

Pas vizitës së Pelosit, Pekini – i cili pretendon se Tajvani është i veti – organizoi stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë detare dhe ajrore që përfshinin lëshimin e raketave mbi ishull. Kina nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të marrë kontrollin e Tajvanit dhe i sheh vizitat e nivelit të lartë në ishull nga zyrtarë të huaj si “ndërhyrje” në punët e tij. Pelosi ishte zyrtari më i lartë i zgjedhur në SHBA që vizitoi ishullin në 25 vjet.

Liu Pengyu, një zëdhënës i ambasadës kineze në Uashington, tha se Pekini do të merrte “kundërmasa vendimtare” të paspecifikuara në përgjigje të atyre që ai i quajti “provokimet e SHBA”. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu