Pompeo, thirrje Evropës nga Praga: Ruaju nga Kina dhe Rusia

Në parlamentin çek, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo akuzoi Rusinë për minimin e demokracive në Evropë përmes dezinformimit, dhe Kinën për fushata shantazhuee për të fituar ndikim në botë, dhe i bëri thirrje Evropës të mbrojë parimet e saj demokratike dhe të kujdeset më shumë për sovranitetin.

“Mendoj që është simbolike të jem në parlamentin çek në një kohë kur shpirti i lirisë po dobësohet në Evropë. Ne duhet ta përdorim këtë takim për të theksuar mbrojtjen e vlerave të saj, parimet demokratike, duke u kujdesur më shumë për sovranitetin,” tha Pompeo në një fjalim para senatorëve çekë.

Ai theksoi se regjimet autoritare nuk u zhdukën në 1989 dhe se vazhdimisht mbahen atje, përtej horizontit.

Rusia po përpiqet vazhdimisht të minojë demokracinë dhe sigurinë tuaj përmes fushatave dezinformuese, sulmeve kibernetike. Ajo po përpiqet të riformulojë historinë tuaj. Ekziston gjithashtu kërcënimi i Partisë Komuniste Kineze dhe fushatës së saj të shantazhit,” tha Pompeo.

Sipas kreut të diplomacisë amerikane, , problemi me Kinën është më komplekse sesa rivaliteti me BRSS gjatë Luftës së Ftohtë, sepse Kina kërkon të ndikojë përmes bashkëpunimit ekonomik.

“Mos i beso askujt që Perëndimi po dështon, ky është narracioni i tyre. Perëndimi po fiton. Ne duhet të bashkëpunojmë. Ne kemi një detyrim të flasim hapur para të gjithëve, pa frikë,” tha Pompeo.

Kreu i diplomacisë amerikane përsëriti në Pragë akuzat kundër Organizatës Botërore të Shëndetit se ishte i butë ndaj Kinës dhe nuk reagoi kur u shfaq virusi koronar, i cili më vonë u përhap në të gjithë botën.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu