Protestat, LSDM: Struktura anti-evropiane duan të destabilizojnë vendin

Partia maqedonase në pushtet LSDM, nëpërmjet një njoftimi për media ka akuzuar partitë opozitare se duan të destabilizojnë vendin dhe të përsërisin skenarin e 27 prillit.

Nga LSDM thonë se “koalicioni antievropian i OBRM-PDUKM-së dhe “E Majta” gënjen dhe përhap gënjeshtra për të ashtuquajturin bullgarizim dhe asimilim, sepse nuk kanë argumente reale kundër anëtarësimit në BE”.

“Nuk mund të ketë asimilim dhe bullgarizim me gjuhën maqedonase në BE. Në BE, si maqedonas me gjuhë të pastër maqedonase, nuk është asimilim, kjo është e qartë për të gjithë. Pa argumentim, koalicioni antievropian funksionon mbi bazën e përhapjes histerike të gënjeshtrave, por edhe me tentativa për të shkaktuar tensione dhe për të radikalizuar atmosferën. Ditët e fundit janë shënuar protesta të dhunshme, tensione, por edhe tentativë për një skenar të përgjakshëm për të shkaktuar një konflikt etnik, i cili dështoi”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Nga aty shtojnë se e gjithë kjo flet për seriozitetin e strukturave të caktuara antievropiane që duan të destabilizojnë vendin, për të përsëritur 27 prillin apo 2001.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu